ABD stoklarındaki düşüş petrol fiyatlarını artırdı

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 51,43 dolardan işlem görüyor.

© AP
ABD stoklarındaki düşüş petrol fiyatlarını artırdı

Dün 51,59 dolara kadar yükselen Brent petrol, günü 50,24 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün önceki kapanışa göre yüzde 0,45 artışla 51,43 dolara, ABD hafif petrolü (WTI) ise yüzde 0,37 artışla 48,3 dolara yükseldi.

Fiyatlarda görülen artışta, ABD'nin ticari ham petrol stoklarının azalması etkili oldu. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, ülkede ticari ham petrol stokları geçen hafta 600 bin (yüzde 0,1) varil azalışla 499,5 milyon varile geriledi. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 3,2 milyon varil azalacağı yönündeydi. Stoklardaki azalma talebin arttığı algısıyla fiyatlarda yukarı yönlü ivmelenmeye  neden oldu.

Avrupa Birliği ve İngiltere'nin, Brexit sonrası ticaret anlaşması için taslak metinde anlaşma sağladığına ilişkin haberler de fiyatları destekleyen bir başka unsur oldu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 31 Aralık'ta bitecek Brexit geçiş sürecinde bir ticaret anlaşmasına varılamaması durumunda anlaşmasız ayrılığa hazır olduklarını belirtti.

Öte yandan, İngiltere'de geçen hafta COVID-19'un yüzde 70 daha bulaşıcı bir türünün tespit edilmesinin sebep olduğu belirsizlik, fiyatların yukarı yönlü hareketini kısıtlıyor. Ülkeye Güney Afrika'dan gelen 2 kişide COVID-19'un daha da hızlı yayılan ve "501.V2" olarak adlandırılan başka bir türünün tespit edilmesi piyasalardaki belirsizlik endişelerini artırıyor.

Brent petrolde teknik olarak 51,68 ile 51,75 dolar aralığının direnç, 51,45 ile 51,38 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

SIRADAKİ HABER