Albayrak: Marketlerle fiyatları konuşacağız

Marketlerde istedikleri fiyatları göremediklerini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Marketlerle konuşacağız" dedi. Borçlanmada çeşitliliği artıracaklarını da vurgulayan Albayrak, "Çok yakında Japon Yeni cinsinden samuray bono ihracı ile alakalı görüşmelere başladık" açıklamasında bulundu.

© AA
Albayrak: Marketlerle fiyatları konuşacağız

 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi yönetimi olarak ellerinde iki ‘hassas top’ olduğunu vurgulayarak, “Biri maliye ve para politikalarında hassas yönetim. Diğer elimizde sanayici esnaf iş dünyasının hassasiyetlerini göz ardı etmeden bu dengeyi yöneteceğiz” dedi.

Albayrak, iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen ‘Adım Adım Ekonomi Antalya’ toplantısında yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

EKONOMİ DİMDİK AYAKTA: Türkiye ekonomisi 16 yılda yaklaşık 4 kat büyüdü. 5.5 yıldır yaşananlara rağmen ekonomi dimdik ayakta. Ekonomik olarak hangi ülke bu saldırılarına altında kalkabilirdi. Emin olun hiçbir ülke bunların altında kalkamazdı. 5 senede yaşadıklarımızı bir biz biliriz bir de vatandaşımız bilir. Tüm bunlara rağmen demokrasimizi de ekonomimizi de dimdik ayakta tutuk.
 
ELİMİZDE İKİ HASSAS TOP VAR: Şimdi bir kez daha yeni bir ekonomik sıçrama için çok yoğun bir süreci başlatıyoruz. Elimizde 2 hassas top olduğunu bilerek bunları kırmadan hassas bir şekilde yürüteceğiz. Biri maliye ve para politikalarında hassas yönetim. Küresel sistemde oluşturduğumuz güven. Diğer elimizde sanayici esnaf iş dünyasının hassasiyetlerini göz ardı etmeden bu dengeyi yöneteceğiz.

ÖTV-KDV İNDİRİMLERİNE DEVAM: Önümüzdeki dönemde mal disiplini kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Bu değişim ve dönüşüm süreci yeni başladı. Başlattığımız ÖTV ve KDV indirimlerini devam ettiriyoruz. Gerekli adımları atmaya devam edeceğiz. Hal yasasıyla ilgili kaygıları not ettik. Nasıl bir düzenleme yapılabileceğin takip edeceğiz. Özellikle küçük baş hayvancılığın yaygınlaştırılması kapsamında çok önemli bir çalışma başlattık. Çok yakın bir dönemde seracılıktaki dönüşüm projesini açıklayacağız.

ETİKET DENETİMLERİ: Özellikle rakamlara baktığımızda enflasyonla topyekün mücadele programına destek veren bir çok paydaşın yanında desteği daha az olanı da ona göre değerlendiriyoruz. Takip ediyoruz, marketlerde istediğimiz rakamlar yok. Pazar ve market arasında çok fark var. Tüm firmalarımız enflasyonla mücadele konusunda daha güçlü sorumluluk almaya davet ediyoruz. Pazar ve market arasında ciddi fiyat varsa demek marketlerimiz beklenen katkıyı yapmıyor.

AVRUPA BİRİNCİ ÖNCELİK: Avrupa Türkiye için birinci öncelik olmaya devam edecek. Karşılıklı ‘kazan kazan’ ilişkisini daha ileri noktaya taşıyacağız.

SAMURAY BONU İHRACI: Son dönemde oldukça başarılı hazine ihaleleri gerçekleştirdik. Faizlerde önemli düşüş trendini sağladık. Bu hafta yaptığımız ihaleler bunun en net göstergesi. Çok ciddi bir faiz düşüşü yaşadık. Ocak ayında 27’ler seviyesinde olan bir yıllık tahvil faizi bu 15’indeki ihalede 18,98’e düştü.  Borçlanmada hem ihtimal çeşitliliğini sağlayacağız hem de borçlanma maliyetlerini aşağıya çekeceğiz. Enstrüman çeşitliliğini arttırma noktasında çok yakında Japon Yeni cinsinden samuray bono ihracı ile alakalı görüşmelere başladık. YEP’te önümüzdeki bir kaç yıl potansiyel büyümemizin biraz altında büyüme beklenti ortaya koyduk. Önceliğimiz ekonomideki kırılganlıkları bertaraf etmek.
(HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER