Albayrak 'Yeni Ekonomi Programı'nı açıklıyor

Piyasaların merakla beklediği 'Orta Vadeli Program'ının adı ‘Yeni Ekonomi Programı' oldu

Albayrak 'Yeni Ekonomi Programı'nı açıklıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, piyasaların merakla beklediği Orta Vadeli Program’ı (OVP) ‘Yeni Ekonomi Programı’ adıyla açıklanacağı belirtildi. Bakan Albayrak, Yeni Ekonomi Programı'nı açıklıyor. 

Albayrak'ın konuşmasında satırbaşları şöyle:

Türkiye, 2012-2013 yılları arasında ekonomide bir başarı hikayesi yazmış ve tüm dünyanın takdirini kazanmış bir oyuncudur. Önümüzdeki 3 yıllık programı yazarken ana motivasyon kaynağımız yeni bir başarı hikayesi yazma hedefimiz var.

Birçok paydaşın katkı koyduğu bir OVP oldu.

"Derin siyasi ve ekonomik kırılmalardan geçtiğimiz bir dönemdi"

Türkiye özellikle 2013 yılından sonra yaşadıklarımıza baktığımızda, iç ve dış sınamalara maruz kaldığına hepimiz gördük. 2013 mayısında Türkiye, tarihinin en önemli ekonomik gelişimini yaşıyordu. Ancak, Gezi  olaylarıyla başlayan süreç, 17-25 Aralık süreci ve terör saldırıları, bölgemizde yaşananlardan sonra 15 Temmuz hayata geçti. Bu süreçler Türkiye'yi hedef aldı.

Nihayet başkanlık sistemi ve 24 Haziran ile birlikte ekonomik değişikliklerle ilgili çok güçlü bir yetki aldık. Derin siyasi ve ekonomik kırılmalardan geçtiğimiz bir dönemdi.

10 Ağustos'ta doğrudan ekonomimizin ve para birimimizin hedef alınmasıyla bu sürecin bir hedefi olduk. Ülkemizi güçlenerek çıkarmak için bu süreçten bu güçlü programı hayata geçireceğiz.

3 ana temel

Bu süreci sadece kendi aklımızla değil, toplumun tüm kesimleriyle kurduk. YEP'in tedbirleri kapsayan bir program olmasını sağladık. Sizlere açıkladığımız bu programımız üç ana temel üzerine oturdu. Dengelenme, disiplin ve değişim.

Bu süreç, tüm bu çerçeve, ekonomimizin temel alanlarında daha sürdürülebilir bir modele geçmeden önce bu yıldan başlayarak 2019 ve 2020 döneminde ekonomik bir dengelenme yaşayacağımız yol haritasını koyuyor.

Değişimde temel hedefimiz her politika değişikliğinde ülkemizin uzun vadeli kapasitesini artmasını sağlayacak katma değerli alanlara ulaşmak.

"Desteğe ihtiyacımız var"

Hayata geçireceğimiz politikalarla büyümeyi sürdürülebilir ve sağlıklı hale getireceğiz. 2018'de büyüme 3.8, 2019'da 2.3, 2020'da 3.5 olacak.

Merkez Bankası, elindeki tüm araçları kararlı bir şekilde bağımsız bir şekilde kullanmaya devam edecek ancak hepimizin malum, enflasyonla mücadelede başarılı olmak için yeterli değil. Toplum genelinde de bir desteğe ihtiyacımız var.

Enflasyonla topyekun mücadele programını hayata geçireceğiz. Gıda fiyatlarındaki dalgalanmalar yakından izlenerek enflasyon ile çok daha etkin mücadele ortaya konulacak.

Enflasyon hedefi 2018 için yüzde 20,8, 2019 için yüzde 15,9, 2020 için yüzde 9,8 olarak belirlendi. Enflasyonun 2021'de yüzde 6'ya inmesi bekleniyor. 

Ayrıntılar gelecek... 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 10:51
SIRADAKİ HABER