Altın fiyatları düşüyor mu? Çeyrek ve gram altın fiyatlarındaki değişim…

Altın fiyatlarındaki ufak hareketlilikler devam ediyor. Hafta başında son 8 haftanın en yüksek seviyesini gören altın fiyatları güne düşüşle başladı. Uzmanlar ABD borsalarının ve dolar endeksinin gerilemesinin altının ons fiyatını olumlu yönde desteklediğini ifade etti. Peki çeyrek ve gram altın fiyatları artacak mı?

© IMAGES
Altın fiyatları düşüyor mu? Çeyrek ve gram altın fiyatlarındaki değişim…

Dün 216 lira seviyelerinde seyreden gram altın fiyatları güne 215 liradan başladı. Altının ons fiyatı, dün Asya piyasalarında 6 ayın en yüksek seviyesi olan 1.275 dolar seviyesini gördü.Yatırımcının anbean takip ettiği çeyrek, yarım, tam, gram altın fiyatları haberimizde. Peki 27 Aralık’ta çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu?

 27 ARALIK ALTIN FİYATLARI

Çeyrek altın 27 Aralık tarihinde, 344,02 TL’den alınıp, 351,85 TL’den satılıyor.

Gram altın ise 215,47 TL’den alınırken 215,55 TL’den satışa sunuluyor.

Yatırım için tercih edilen altınlardan olan Cumhuriyet altını 1.425,00 TL’den alınırken, 1.447,00 TL’den satılıyor.

Yarım altın ise 685,89 TL’den alınıyor ve 703,70 TL’den satılıyor.

‘SON 6 AYIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE’

AA Finans Analisti İslam Memiş, ABD borsalarının ve dolar endeksinin gerilemesinin altının ons fiyatını olumlu yönde desteklediğini ifade ederek, “Altının ons fiyatı, dün Asya piyasalarında 6 ayın en yüksek seviyesi olan 1.275 dolar seviyesini gördü. Küresel piyasalara ilişkin endişelerin sürmesi, güvenli liman arayışındaki yatırımcıların altın talebini artırıyor.” dedi. Memiş, yurt içinde altının gram fiyatının dolar kuru ve altının ons fiyatından aldığı destekle pozitif seyir izlediğini belirterek, gram altında 217 liranın üzerinde kapanış olması durumunda 220 liranın gündeme gelebileceğini söyledi.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAM?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

SERBEST PİYASADA DÖVİZ FİYATLARI

İstanbul serbest piyasada dolar 5,2870 liradan, avro 6,0260 liradan güne başladı. Kapalıçarşı’da 5,2850 liradan alınan dolar, 5,2870 liradan satılıyor. 6,0240 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 6,0260 lira olarak belirlendi. Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 5,2840 lira, avronun satış fiyatı ise 6,0190 lira olmuştu.

SIRADAKİ HABER