Altın fiyatları yükselmeye devam ediyor, gram altın fiyatı 419 lira

Altın fiyatları haftaya yükselişli bir başlangıç yaptıktan sonra dünkü seansı yukarı yönde kapatarak toparlanma çabası içerisindeki hareketine devam ediyor. Enflasyon beklentilerindeki pozitiflik altın fiyatına da yansımaya başlarken, 200 günlük ortalamanın altında işlem görmeye devam ediyor. Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 419,40 lira oldu.

© AA
Altın fiyatları yükselmeye devam ediyor, gram altın fiyatı 419 lira

Altın fiyatları doların küresel piyasalarda zayıflamasının etkisiyle yeniden yönünü yukarıya çevirdi ve 1,845 doların üzerine çıktı. İç piyasada, gram altın 419 liraya, çeyrek altın 700 liraya, Cumhuriyet altını da 2,830 liraya yükseldi.

ALTIN FİYATLARI 11 ŞUBAT

İstanbul Kapalıçarşı'da 419,20 liradan alınan gram altın 419,40 liradan, 2 bin 763 liradan alınan Cumhuriyet altını 2 bin 784 liradan, 382,30 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 386,30 liradan, 2 bin 700 liradan alınan tam altın 2 bin 720 liradan, bin 350 liradan alınan yarım altın bin 360 liradan ve 675 liradan alınan çeyrek altın 680 liradan satıldı.

ALTIN FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ İLE KUYUMCULARA KOŞTULAR

Altın fiyatlarındaki sert düşüş, özellikle altın borcu olanlar ve düğünlerini erteleyenler için fırsata dönüştü. Diyarbakır’ın tarihi kuyumcular çarşısı, altın almak isteyenlerle doldu. Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Yunus Öner, altın fiyatlarında yüzde 25 oranında düşüş yaşandığını belirterek, “Özellikle borcu olanlar ve düğünlerini erteleyenler için bu bir fırsat. Eğer varsa paraları bu seviyelerde altın almalarını öneriyorum. Çünkü birkaç ay sonra bu seviyeleri arar duruma gelebilirler” dedi.

Kasım ayında 540 lira ile tarihi yüksek seviyeyi gören altın fiyatları, son 7 ayın en düşük seviyesine ulaştı. Piyasalarda salı günü altın, 420 liradan işlem gördü. Özellikle altın borcu olanlar ve düğünlerini erteleyenler, altın fiyatlarındaki bu düşüşü fırsat bilerek kuyumcuların yolunu tuttu. Yatırımcıların da ilgisiyle kuyumcuların yüzü gülerken, Diyarbakır’ın tarihi kuyumcular çarşısı, altın almak isteyenlerle doldu.

‘BİRKAÇ AY SONRA BU SEVİYELERİ ARAR DURUMA GELEBİLİRLER’

Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Öner, altın fiyatlarındaki düşüşte, doların Türk lirası karşısında değer kaybetmesi ile ABD’deki başkanlık seçimlerinin etkili olduğunu söyledi. Yüzde 25 oranında düşüşün yaşandığını kaydeden Öner, özellikle borcu olanlara çağrıda bulanarak, bu fırsatı değerlendirmelerini tavsiye etti. Öner, “ABDde Biden’ın kazanmasından sonra altın ons olarak biraz gevşedi ama bugün biraz toparlanma oldu. Düşüş oranına baktığımızda yüzde 25 oranında bir düşüş gerçekleşti. Özellikle borcu olanlar için bu bir fırsat. Eğer varsa paraları bu seviyelerde altın almalarını öneriyorum. Çünkü belki birkaç ay sonra bu seviyeleri arar duruma gelebilirler. Altının yükseleceğini öngörüyoruz. Altın gram olarak 540 liradan 480 liraya gerileyince vatandaşlar bundan daha aşağı düşmez diyerek o rakamlardan da aldı ama borcu olanlar ve düğünlerini erteleyenler için bu düşüş bir fırsattır. Bu seviyelerden alsınlar. Altının yönünü her zaman yukarı doğru bekliyoruz. Tabi bu yine dolar ile Türk lirasının seyrine bağlı. dolar, Türk lirası karşısında yine düşerse altın da biraz daha düşecektir. Dolar 8.57’den düştü bu seviyelere ve tekrar o seviyelere çıkarsa altın da yine gram bazında 540- 550 bandına gelecektir” diye konuştu.

Altının her zaman en güvenli liman olduğuna vurgu yapan Öner, rağbet gören kripto paranın sanal olduğunu ve altının yerini hiçbir şeyin alamayacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Altın her zaman en güvenli yatırım limanıdır. Son zamanlarda vatandaşlar arasında bu kripto paralar cazip hale gelmeye başladı ama örneğin ‘Bitcoin’ diyorlar. ‘Bitcoin’in geçmişi nedir altına göre? ‘Bitcoin’ 8-10 yıllık bir kripto para, fiziki olarak yok, sadece hesabınızda görüyorsunuz. Ama altının yerini hiçbir şey tutamaz. Aldığınız altını her zaman muhafaza edebilirsiniz. Bir de altın için bir deyim var; ‘Altın gördüğü yeri unutmaz’ diye. Altın düştüğünde bile her zaman yüksek seviyeyi test eder. Örnek olarak 540’lardan bu seviyelere geldi, aynı seviyeleri test edeceğini söyleyebilirim ama uzun vadede, 1 yıl ya da 1,5 yıl içinde olabilir. Kısa vadede o seviyeye yükselecek, diye bir şey yok.”

Tarihi kuyumcular çarşısına gelip, altın alışverişi yapanların kimi altın borcunu ödemek için kimi de düşük fiyatı fırsat bilerek, yatırım amaçlı aldıklarını söyledi.

SIRADAKİ HABER