Altın fiyatlarında son durum: Gram altın fiyat 442 lira

Geçtiğimiz yıl yatırımcısına en çok kazandıran birikim aracı olan ancak bu yıl düşüşte yer alan altın, vatandaşların yatırım gözdesi olmayı sürdürüyor. Gram altın fiyatları iç piyasada dolar kurunun gerilemesine bağlı olarak 442 TL’nin seviyesinde yer alıyor.

© AA
Altın fiyatlarında son durum: Gram altın fiyat 442 lira

Birikimlerini altın alarak korumak isteyen vatandaşlar, altın fiyatlarındaki son durumu ve geleceği merak ediliyor. Piyasalardan edinilen son verilere göre, çeyrek altın fiyatı 730 lira seviyesinde bulunuyor.

ALTIN FİYATLARI 26 OCAK

Çeyrek altın: 731 Lira

Yarım altın: bin 461 Lira

Gram altın: 442 Lira

Cumhuriyet altını: 2 bin 911 Lira

ALTIN YARIŞINDA ZİRVE TÜRKİYE'NİN

2020’de yüksek risk, düşük faiz oranları ve özellikle ilkbahar sonu ve yaz aylarındaki pozitif fiyat ivmesi sayesinde altın en iyi performans gösteren yatırım aracı oldu.

Altın fiyatları geçen yıl önemli para birimleri karşısında değer kazandı ancak TL'deki hızlı erime Türk yatırımcısına rekor getirdi. Dünya Altın Konseyi'nin 2021 Altın Görünüm Raporu'na göre altının ons fiyatının TL karşısındaki değeri 2020'de yüzde 55.6 arttı. Rus Rublesi yüzde 48.4 ile ikinci sırayı, Güney Afrika Randı yüzde 30.9 ile üçüncü sırayı aldı. Gram altının TL karşılığı ons altınla hesaplanıyor. 1 ons altın standart olarak 31.10 grama eşdeğer. Kapalıçarşı'da 24 ayar altının gram satış fiyatı ise geçen yıl yüzde 55.9 değer kazandı.

SIRADAKİ HABER