Altın fiyatlarında yaşanan yükseliş devam eder mi?

Altın fiyatları son dönemde ciddi oranda yükseldi. Ticaret savaşlarının da etkisiyle dolar/TL son iki haftada 40 kuruş yükseldi. Hal böyle olunca altının fiyatı da arttı. Peki ya altındaki yükseliş devam eder mi? Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı altını da vuruyor düğüne gidecek vatandaş kara kara düşünüyor.

© AA
Altın fiyatlarında yaşanan yükseliş devam eder mi?

Son dönemde yatırımcılar altın fiyatlarını yakından takip ediyor. Altının ons fiyatı 1531 dolar seviyelerine kadar çıktı. Türkiye’de gram altın fiyatları ise 280 TL’yi aştı. Gram altın bugün 286 TL’den işlem görüyor.

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, altın fiyatlarının yükselmesiyle ilgili olarak, “Altın fiyatlarının düşeceği konusunda ümitli değiliz. Bu fiyatları arayacağımız kanaatindeyiz. 320 lira seviyelerini görecektir” dedi.

ARTIK 100 LİRA 150 LİRA TAKIYORLAR
Düğünlerde altın takmak yerine artık para takıldığını anlatan Başman, “Bir çeyrek altın 475 lira, bir gram altın oldu 290 lira. Orta gelirli veya dar gelirli insanların çeyrek takmaları maalesef sıkıntı. Genel olarak da baktığınızda parayla geçiştiriyorlar. 100 lira takıyorlar 150 lira takıyorlar” şeklinde konuştu.

“AÇIKLANACAK FED TUTANAKLARI ÖNEMLİ”
Uzun süredir ticaret savaşlarının gündemde olduğunu söyleyen altın uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ticaret savaşlarının yanı sıra Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz politikalarının da önemli olduğunu söyledi.

“FED FAİZ ARTIRIRSA 1600 SEVİYELERİ GÖRÜLEBİLİR”
Altının ons fiyatının 1500 dolar seviyesinde olduğunu ve orada tutunduğunu söyleyen Yıldırımtürk, “Eğer Eylül’de Fed faiz indirimine giderse 1600 seviyeleri görülebilir. Aksi durumda ise 1400 seviyelerine doğru gerileme görebiliriz” dedi.

YÜKSELİŞTE 280 TL, GERİLEMEDE 257 TL

İç piyasada dolarda yaşanan iyimserliğin bir miktar dağıldığını belirten Yıldırımtürk, “Daha önce dolar 5.40’lı seviyelere kadar çekildi. Çok takip etmiyorduk. Bu hareketler altın fiyatlarında da etkili. Gramda yükselişte 280 TL, gerilemede 257 TL seviyesi önemli” diyor.

SIRADAKİ HABER