Araştırma: Belçikalıların yüzde 64'ü elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeme konusunda endişeli

Belçikalıların 3'te 1'i ise artan enerji fiyatları nedeniyle sağlık harcamalarını düşürmek zorunda kaldı

© Shutterstock
Araştırma: Belçikalıların yüzde 64'ü elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeme konusunda endişeli

Belçika'da yapılan bir araştırmaya göre; vatandaşların yüzde 64'ünden fazlası, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyememekten korkuyor. 

Belçika'nın Le Soir gazetesi, RTL kanalı ve Ipsos şirketi, ülkede eylül ayında 2 bin 602 kişiyle yaptıkları ortak araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Buna göre, Belçika'da yaşayanların yüzde 80'i daha az elektrik, gaz, su ve kalorifer yakıtı kullanmaya başladı.

Vatandaşların yüzde 40'ı, yüksek enerji faturalarını ödeyebilmek için daha fazla tasarruf etmek veya borç almak zorunda kaldı.

Belçikalıların 3'te 1'i artan enerji fiyatları nedeniyle sağlık harcamalarını düşürmek zorunda kalırken, yüzde 64'ü ise enerji faturalarını ödeyememekten korktuğunu ifade etti.

Enerji faturalarını ödeyememekten korkanların oranı Valon Bölgesi'nde yüzde 73, Brüksel Bölgesi'nde yüzde 70 ve Flaman Bölgesi'nde yüzde 59 oldu.

Belçika'da Flaman Bölgesi'nin enerji düzenleyici kurumu Vreg, ülkede yeni sözleşmeye yapan, ortalama miktarlarda tüketim gerçekleştiren bir ailenin yıllık elektrik faturasının 3 bin 256 Euro, doğal gaz faturasının da 5 bin 954 Euro seviyesine çıktığını açıklamıştı.

Belçika hükümeti, son dönemde enerji faturalarını düşürmeye yönelik çeşitli tedbirler uyguluyor. Ülkede doğal gaz ve elektrikte KDV oranı yüzde 21'den yüzde 6'ya indirilmiş; yoksullara yönelik sosyal tarifeler uygulamaya girmişti.

Belçika'da kasım ve aralık aylarında hane başına aylık 135 Euro doğal gaz ve 61 Euro da elektrik yardımında bulunulmasına, kalorifer yakıtı ile ısınanlara 300 Euro destek sağlanmasına karar verilmişti. (AA) 

SIRADAKİ HABER