Bakan Muş: Amacımız herkese ceza yazmak değil

Muş, yılın ilk 11 ayındaki dış ticaret açığının 90 milyar dolar olduğunu söyledi

© AA
Bakan Muş: Amacımız herkese ceza yazmak değil

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ikinci el otomobil satışlarına ilişkin düzenleme için "Amacımız herkese ceza yazmak değil" ifadelerini kullandı.

Muş, TBMM Genel Kurulunda bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin konuşmasında, küresel ekonomideki olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisinin, odağını üretim ve istihdamda tutarak büyümeye ve ürünlerini dünyanın dört bir yanına ihraç etmeye devam ettiğini söyledi.

Ekonominin, 2021'de yüzde 11.4 büyüyerek son 50 yılın en yüksek performansını gösterdiğini dile getiren Muş, bu büyümeye mal ve hizmet ihracatının katkısının 5.3 puan gibi yüksek bir seviyede gerçekleştiğini hatırlattı.

Muş, pandeminin etkisiyle yüzde 61.6 düzeyine kadar gerileyen imalat sanayisi kapasite kullanım oranının, ihracat artışından aldığı önemli destekle salgın öncesi düzeyini de aşarak kasım itibarıyla yüzde 75.9 seviyesinde gerçekleştiğine dikkati çekti.

Bakan Muş, "Tüm bu gelişmeler, üretim kapasitesini ihracatla destekleyen Türkiye hedefine ulaşma noktasında doğru adımlar attığımızın göstergesi" dedi.

"Enerji fiyatlarından kaynaklı bir açık söz konusu"

Ocak-Kasım 2022 döneminde dış ticaret açığının 90 milyar dolar olduğunu belirten Muş, "Bunun 16.8 milyar doları altın ithalatı, 73.3 milyar doları enerji ithalatı. Bu iki kalem toplam dış ticaret açığımızın yüzde 90'ını oluşturuyor. 2021'e göre 2022 yılının ilk 11 ayında dış ticaretteki artış 60 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığındaki artışın yüzde 86'sı yani 52 milyar doları, enerji ve işlenmemiş altın ticaretindeki açıktan kaynaklanıyor. Miktar olarak benzer rakamları kullanmamıza rağmen değer olarak yükselen enerji fiyatlarından kaynaklı bir açık söz konusu" değerlendirmesini yaptı.

Küresel ekonomideki tablonun ihracat için çeşitli riskleri de barındırdığını kaydeden Muş, şöyle devam etti:

"Özellikle en önemli ihraç pazarımız olan AB üyesi ülkelerdeki yavaşlama belirgin bir hal aldı. Bu kapsamda ihracatçılarımızı alternatif pazarlara yönlendirmek için bakanlık olarak yeni stratejiler ortaya koyuyor, bakanlığımızın yol göstericiliğinde, ihracatçılarımızın yeni girdikleri pazarlarda da aynı başarıyı göstermeleri için büyük gayret sarf ediyoruz. Bu kapsamda ihracatımızın geleneksel ürün-pazar yapısını bir ileri aşamaya taşımayı ve uzak ülkelerle ticaretimizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda bakanlığımızca ortaya koyulan ve temmuzda kamuoyu ile paylaştığımız Uzak Ülkeler Stratejisi ile belirlediğimiz 18 ülkeye yönelik toplam 328 eylem oluşturduk. Böylece ülkemizin ihracat menzilini genişletmeyi ve bu ülkelere olan ihracatımızı 4 kat artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca bu strateji kapsamındaki ülkelerin de içinde bulunduğu hedef ülkelerimize yönelik ihracat destek oranlarımızı ilave 20 puana kadar, hedef ülkelere hedef sektörler olması durumunda ise ilave 25 puana kadar yükseltiyoruz."

"Çok ceza yazmak, çok iyi netice demek değil"

İkinci el otomobil satışına ilişkin getirilen düzenlemeye değinen Muş, şunları kaydetti:

"İkinci el ile ilgili getirdiğimiz 6000 kilometre ve 6 ay sınırının, internet sitelerinde ihlal edildiği söyleniyor. Bireyseller için bir kısıtlama söz konusu değil yani arabayı aldım, iki ay sonra satabilirim. Bu, özellikle bayilerde arabaların ikinci el ticari işletmelere devriyle oluşan bir durum. Bahsedilen internet sitelerini biz de yakından takip ediyoruz. Amacımız herkese ceza yazmak değil, herkesi kurallı şekilde davranmaya teşvik etmek. Çok ceza yazmak, çok iyi netice demek değil. Galerileri de takip ediyoruz, ilanları genellikle 6 ila 7000 kilometre arasında verilir. Süreyi de takip ediyoruz. En son zaten onlara uygulayacağımız cezanın limitleri yükseltildi. Dolayısıyla orada aslında uygulanan cezalar, can yakıcı, kolay kolay sektör tarafından çok ihlal edilebileceğini düşünmüyoruz. Çünkü anlık takip ediyoruz. Size ulaşan ihlaller varsa lütfen bize ulaştırın."

Muş, bu yılın ilk 10 ayında vergi gelirlerinin yüzde 30'unun tahsil edildiği gümrüklerde, mümkün olan en ileri seviyede hizmet sunabilmek için önemli teknolojik yatırımlar yaptıklarını, dijitalleşme ile gümrük işlemlerini basitleştirip bürokrasiyi azalttıklarını anlattı.

2022'nin ilk 11 aylık sürecinde gümrük idarelerinde işlem gören ihracat beyannamesi sayısının, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.9 artarak 4.5 milyonu aştığını, yaklaşık 9.2 milyon araç ve 111.8 milyon yolcunun işlemlerinin yapıldığını söyleyen Muş, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda Türkgözü, Gürbulak, Pazarkule ve Ceylanpınar gümrük kapılarının modernizasyon çalışmaları devam ediyor. Şanlıurfa Gümrük Müdürlüğü, Mersin Laboratuvar Müdürlüğü, Ege Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü, Şırnak Silopi ve Hakkari Yüksekova lojmanlarının yenilenmesine ilişkin projeler devam ediyor. Milli Tarama Sistemi Projesi (MİLTAR) kapsamında ilk milli tarama sistemimizi Alsancak Limanı'nda faaliyete aldık. Neticeleri, geri dönüşleri muadillerinden çok daha iyi, bundan sonraki bütün bu cihazları yerli alacağız ve burada hem mobil hem de yolcu kaçakçılığı için cihazları yerlileştirmeyi hedefliyoruz."

Kaçakçılıkla mücadele

Gümrük Muhafaza ekiplerince yürütülen kaçakçılıkla mücadele faaliyetleri sonucunda 10.5 milyar lira değerinde kaçak eşyanın ele geçirildiğini bildiren Muş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bakanlığımız bünyesinde görev yapan Akaryakıt Özel Ekibince, bu yıl içinde yürütülen çalışmalarda 4 milyar lira değerinde vergi zayi ile 10 milyar lira değerinde sahte fatura tespit ettik ve 1289 ton kaçak akaryakıt ele geçirdik. Bu yıl da uyuşturucu madde kaçakçılığıyla mücadelede rekor yakalamalara imza attık. Gürbulak Gümrük Kapısı'nda biri 1 ton 18 kilo, diğeri 622 kilo olmak üzere Bakanlığımızca yapılan tüm zamanların en yüksek miktarlı sıvı metamfetamin yakalamalarını gerçekleştirdik. Diğer taraftan uyuşturucu, akaryakıt, tütün mamulleri ve alkollü içki kaçakçılığı başta olmak üzere kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürütülen operasyonlar sonucunda 13.7 ton uyuşturucu, 31.9 ton uyuşturucu yapımında kullanılan kimyasal, 9 bin 415 ton akaryakıt, 2.5 milyon paket sigara, 21.4 milyon adet sigara kağıdı ve filtresi, 3.4 milyon adet elektronik sigara, 8 bin 550 ton gıda ve yaklaşık 26 bin adet tarihi eser ele geçirdik. Sınırlarımızda zehir tacirlerine geçit verilmedi."(AA)

SIRADAKİ HABER