Bakan Nebati: Yıllık enflasyonun, beklentilerdeki iyileşme ile birlikte önümüzdeki dönemde daha da gerileyeceğini öngörüyoruz

Fiyat İstikrarı Komitesi'nin 7'nci toplantısı gerçekleştirildi

© AA
Bakan Nebati: Yıllık enflasyonun, beklentilerdeki iyileşme ile birlikte önümüzdeki dönemde daha da gerileyeceğini öngörüyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında Fiyat İstikrarı Komitesi’nin 7'inci toplantısı gerçekleştirildi. Bakan Nebati toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Yıllık enflasyonun, beklentilerdeki iyileşme ile birlikte önümüzdeki dönemde daha da gerileyeceğini öngörüyoruz" dedi.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, enflasyondaki düşüşün aralık ayı itibariyle daha da belirginleşeceği vurgulandı. Gıda fiyatlarındaki görünümün de ele alındığı toplantıda, vatandaşların alım gücünü artıracak ilave adımların da masaya yatırıldığı belirtildi. Fiyat takip sisteminin yasal alt yapı çalışmalarının tamamlandığı vurgulanırken, sistemin devreye alınması için teknik çalışmaların hızlandırılacağının altı çizildi.

Fiyat İstikrarı Komitesi'nin 7'nci toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında Komite üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açıklamada, "Piyasadaki enflasyon beklentilerinin son dönemdeki aşağı yönlü seyri, enflasyondaki ataletin zayıfladığına işaret etmektedir. Beklentilerdeki bu iyileşmenin de etkisiyle yıllık enflasyondaki düşüş, aralık ayından itibaren daha da belirginleşecektir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Komitede, girdi maliyetlerinin yanı sıra gıda fiyatlarındaki görünümün de detaylı ele alındığı vurgulanan açıklamada, öncelikle dar gelirli ve sabit ücretliler olmak üzere vatandaşların alım gücünü artıracak ilave adımların kapsamlı değerlendirildiği aktarıldı.

Fiyat takip sisteminde yasal altyapı çalışmaları tamamlandı

Komitede, kalıcı fiyat istikrarı ve dengeli büyümenin devamı için ihtiyatlı maliye politikalarının yanı sıra selektif kredi uygulamasının sürdürülmesinin öneminin görüşüldüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Fiyat İstikrarı Komitesinde daha önce alınan karar çerçevesinde fiyatların şeffaf bir şekilde izlenmesi amacıyla hayata geçirilmesi planlanan fiyat takip sisteminde yasal altyapı çalışmaları tamamlanmış olup uygulamanın kısa sürede devreye girmesi için teknik çalışmalar hızlandırılacaktır. Önümüzdeki süreçte komite tüm paydaşlarla koordinasyon içerisinde çalışmalarına devam edecektir."

Nebati'den enflasyon açıklaması

Bakan Nebati, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Komitede daha önce değerlendirdiğimiz üzere kasım ayında tepe noktasından gerileyen yıllık enflasyonun, beklentilerdeki iyileşme ile birlikte önümüzdeki dönemde daha da gerileyeceğini öngörüyoruz. Ayrıca, ihtiyatlı maliye politikalarının yanı sıra selektif kredi uygulamalarının sürdürülmesinin önemini vurguladık" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER