Bitcoin yılın zirvesinde

Bitcoin, hareketli bir hafta sonunun ardından 8.890 dolar değere ulaşarak 2019 yılındaki en yüksek değerine ulaşmış durumda.

© AFP
Bitcoin yılın zirvesinde

En büyük kripto para olan Bitcoin, yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve mart ayından bu yana iki kat yükselmesini sağlayan kazancını sürdürdü.

Tarihler 17 Mayıs’ı gösterdiğinde dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, 6.600 dolar değere düşerek yatırımcılarının endişelenmesine neden olmuştu ancak aynı gün içinde gerçekleşen büyük Bitcoin yatırımları, kripto para biriminin büyük düşüş yaşadığı günde 7.300 dolarlık değere çıkmasını sağlamıştı.

Cuma günü geç saatlerdeki seviyelerinden Pazartesi günü yüzde 10 kadar yükseldikten sonra Tokyo saatiyle 10.25’te 8,847 dolar seviyesinden işlem gördü.

Rakip kripto paralar da haftaya güçlü bir başlangıç gerçekleştirdi. Litecoin kazanımlarına yüzde 9 eklerken, en büyük ikinci dijital para olan Ethereum yüzde 6 arttı.

Kripto paralar, ana akım firmalarda ilginin arttığına ilişkin son dönemde gelen bir dizi haberden destek alıyor. Fidelity Investments kurumsal yatırımcıların dijital varlıkları alıp satabilmesi için planlarını son haline getirirken, E*Trade Financial Corp., kripto işlemlerine izin vermeye hazırlanıyor. AT&T Inc., müşterilerine online faturaları kapatmak için ödeme işlemcisi BitPay'i kullanma imkanı sağlayacak.

JPMorgan Chase&Co. stratejistlerinin fiyatların gerçek değerinin ötesine geçtiği görüşüne karşın Bitcoin Mayıs ayında yüzde 70 yükseliş gösterdi.

eToro Kıdemli Piyasa Analisti Mati Greenspan Cuma günü yazdığı notta, “Harcamasının daha kolay olması sahiplenmenin ve kullanmanın da daha kolay olduğu anlamına geliyor” diyerek, taşma noktasının muhtemelen ‘çok yakın’ olduğunu belirtti.

SIRADAKİ HABER