Çeyrek altın 375 Lira oldu! Peki, yarım altın ve gram altın ne kadar? Altın fiyatları…

Yatırımını altına yapanlar ve altın almayı düşünenler altın fiyatlarını merak ediyor. Çeyrek altın ve gram altın en çok merak edilen altın türleri arasında yer alıyor. İşte 14 Ekim altın fiyatları...

GETTY IMAGES
Çeyrek altın 375 Lira oldu! Peki, yarım altın ve gram altın ne kadar? Altın fiyatları…

Özellikle yatırımcı ve hediyelik almak isteyenlerin yakından takip ettiği altın fiyatları sıkça değiştiği için almak isteyenler tarafından altının fiyatları ve Kapalıçarşı’daki gelişmeler sürekli araştırılan konuların başında geliyor. Peki altın piyasasının en çok ticareti olan iki ürünü; çeyrek altın ve gram altın fiyatlarında son durum ne? İşte, altın fiyatları…

GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTIN KAÇ LİRA?

Altın fiyatları ne kadar oldu? Çeyrek altın ve gram altın kaça satılıyor? Yatırımını altın üzerine planlayan vatandaşlar da altın fiyatlarını merak ediyor. 14 Ekim tarihli günün altın fiyatlarına göre çeyrek altının alışı, 366,53 olurken, satış fiyatı ise 375,06 civarında seyrediyor. Gram altın ise 230,0133'dan fiyatlandırılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Alış 1.518,0000 Satış 1.541,0000

YARIM ALTIN NE KADAR?

Alış 730,7700 Satış 750,1200

TAM ALTIN NE KADAR?

Alış 1.466,1200 Satış 1.495,6500


ALTIN NERELERDE KULLANILIR?

Bugüne kadar yeryüzünden çıkarılan bütün altının yarıdan fazlası hükümetlerin ve merkez bankalarının elindedir. Gerek her ülkede kâğıt para emisyonunun güvencesi olarak, gerek milletlerarası bir ödeme aracı olarak eskiden beri büyük önem taşıyan altın, metalle çalışan zanaatçıların gözünde de değerini korumaktadır. Kuyumculukta altının genellikle gümüşlü, palladyumlu, bakırlı veya platinli alaşımları çok kullanılır.

Elektrik iletkenliği yüksek (gümüş ve bakırdan sonra) ve kolayca kimyasal tepkimeye girmeyen altın en çok elektrik ve elektronik sanayilerde bağlantıların, terminallerin, baskı devrelerinin, transistörlerin ve yarı iletken sistemlerin kaplanmasında kullanılır. Üstüne düşen kızılötesi ışınların yaklaşık yüzde 98'ini yansıtarak geri çevirebilen ince altın levhalar, uzay elbiselerinin başlığındaki göz deliklerinde zararlı ışınlardan korunmayı ve sun'i uyduların yüzeylerinde sıcaklığın denetlenebilmesini sağlar. Büyük büro binalarının pencerelerinde de gene ince levhalar halinde altın kullanılması, yalnız estetik açısından değil, bu yansıtıcı yüzeyin çevreyle ısı alış-verişini büyük ölçüde azaltmasından kaynaklanır. Lal camlara parlak kırmızı rengini veren, camsı kütlenin içinde kolloidal halinde dağılmış olan çok az miktardaki altındır.Ancak insanlar çoğunlukla takı ve süs eşyası içinde kullanır.

ALTININ KAÇ AYAR OLDUĞU NASIL HESAPLANIR?

Mücevhercilikte ve altın para basımında kullanılan altın alaşımlarının ayarları ülkeden ülkeye değişmektedir. Türkiye’de iç piyasaya sürülen mücevherler 22, 18 ve 14 ayarlık altın alaşımlarından yapılır. Ayar, bir gram alaşımda bulunan altın miktarıyla belirlenir.

24 ayar altın; arı ya da saf altındır ve 1000 milyemdir (miligramdır).

22 ayarda gram başına 916 milyem (mg),

18 ayarda 750 milyem, 14 ayarda 583 milyem altın bulunur.

SIRADAKİ HABER