CHP Milletvekili Güzelmansur: Kaynağı belirsiz para 9.6 milyar dolara ulaştı; bu paraları kimler hangi yöntemlerle getirdi?

"Konteynerlarla ülkeye eşya gibi sokulan paralar mı, özel jetlerle taşınan kara paralar mı, uyuşturucu paraları mı? Tüm yönleriyle incelenmelidir"

© AA
CHP Milletvekili Güzelmansur: Kaynağı belirsiz para 9.6 milyar dolara ulaştı; bu paraları kimler hangi yöntemlerle getirdi?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Merkez Bankası’nın açıkladığı haziran ayı ödemeler dengesi istatistiklerine göre Türkiye’ye 2021’in 6 ayında gelen kaynağı belirsiz paranın 9.6 milyar dolara ulaştığını söyledi. Güzelmansur açıklamasında; “9.6 milyar dolar kimlerin hangi yöntemlerle getirdiği paralardır?” diye sordu.

Sözcü'den Can Çapar'ın haberine göre net hata ve noksan kaleminde izlenen kaynağı belirsiz para miktarının bu denli yüksek ve sürekli artıyor olmasının izaha muhtaç olduğunu ifade eden Güzelmansur şöyle konuştu:

“Kaynağı belirsiz paranın sürekli artıyor olması kuşkuları da artırıyor. Yaklaşık 10 milyar dolarlık ölçüm hatası ya da eksik veya fazla veri derlemesi mi olur? Net hata ve noksan kaleminin bu denli yüksek olması hata veya noksanlardan daha ziyade kayıt dışı bir takım döviz girişlerinden kaynaklanıyor gibi duruyor.”

Güzelmansur açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer verdi:

“9.6 milyar dolar kimlerin hangi yöntemlerle getirdiği paralardır? Konteynerlarla ülkeye eşya gibi sokulan paralar mı, özel jetlerle taşınan kara paraları mı, uyuşturucu paraları mı bu konu tüm yönleriyle incelenerek açıklığa kavuşturulmalıdır.”

SIRADAKİ HABER