Çiftçiler kriz nedeniyle zorda: Borcu borçla kapatıyoruz

Adana'da çiftçiler ekonomik kriz nedeniyle zor durumda olduklarını, tüccar dışında herkesin borçlu olduğunu söyledi

© IMAGES
Çiftçiler kriz nedeniyle zorda: Borcu borçla kapatıyoruz

Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin etkilerinin en fazla yansıdığı alanlardan biri de tarım sektörü. Yaşanan krizin mağduru olan çiftçiler, işçilerin parasını ödemekte zorlanıyor ve borçla üretim yapmaya çalışıyor. Adana'da kriz nedeniyle zor dönemden geçen çiftçiler, bu yıl ayrıca aşırı yağış yüzünden verimin yüzde 50 oranında düştüğünü belirterek, "Herkesin bankalara borcu var. Borcu borçla kapatmaya çalışıyoruz" dedi. 

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, “Mazot pahalı, gübre pahalı, ilaç pahalı. Her şey pahalı. Ama tek ürünü biz satarken ucuz” diyerek yaşadıkları durumu özetleyen çiftçi Ali Tan, mazotun litresini 6,5 liradan, bir kilo taban gübresini 2,1 liradan, üst gübreyi ise 2,20 liradan aldıklarını söyledi. Her şeye zam geldiğini söyleyen Tan, “Her girdi yüzde 50 zamlandı. Çiftçiler üretim yapmakta zorlanıyorlar. Tarla sahiplerinin çoğu ekim yapmak yerine tarlalarını kiraya veriyor. Adam zarar etmeden para kazanıyor” dedi.
Aşırı yağış verimi düşürdü
Bu yıl aşırı yağışlardan ötürü verimde 50 düşüş yaşandığını belirten Tan şunları dile getirdi; “Aşırı yağışlar ve hava şartlarından dolayı mahsullerin hepsi eksik verdi. Buğday yarı yarıya verdi bu sene. 5-6 ton aldığımız kavun ve karpuzdan bu sene yarısını alıyoruz. Çok yağış verim düşürdü. Poyraz mahsul yetişmeden kuruttu. Mahsullerde durum iç acı değil. Bu yıl pamuk eken zarar eder. Bakanlık geçen sene 700 kilo verdi dönümüne bu sene yıl ise ÇKS’ye 500 kilo verdi. Kazanan şuanda tüccarlardır. Bizler borçla üretim yapıyoruz. Herkesin bankalara borcu var. Borcu borçla kapatmaya çalışıyoruz.” 
 
"İşçinin parasını vermekte zorlanıyoruz"
Üretim girdilerinin çok pahalı olduğuna dikkat çeken bir diğer çiftçi Cuma Kılıç da bu yıl tarlaya pamuk ektiğini ve durumun kötü olduğunu söyledi. 
 
İşçilere günlük 70 lira yevmiye verdiğini aktaran Kılıç, ektiği tarlanın dönümde en az 700 kilo vermesi halinde zarar etmekten kurtulacağını ve işçilerin paralarını verebileceğini kaydetti. Devletin çiftçiye gerekli desteği vermediğini anlatan Kılıç, bir dönüm pamuğun maliyetinin bin 500 liradan fazla olduğunu söyledi. Kılıç, “Çiftçi zarar ediyor. İşçi parasını bile vermekte zorlanıyoruz. Aşırı yağışlardan ötürü verim düştü. Perişan durumdayız” dedi.
 
HERKES BORÇLU
 
Girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu söyleyen Altan Toygun ise “Herkes borçlu. Kazanan tüccar oluyor. Yani anlayacağın para yok. Durumumuz vahimdir” dedi.

SIRADAKİ HABER