Dolar en çok arapsabununu vurdu!

Türk Lirası’ndaki rekor değer kaybı temizlik ürünlerine de yansıdı. Son 3 ayda en büyük fiyat artışı ise arapsabununda oldu.

Dolar en çok arapsabununu vurdu!

Türk Lirası’ndaki değer kaybı, ithal ürünlerde büyük zamlara neden oldu. Bu ürünler arasında bulaşık-çamaşır deterjanı, arapsabunu, çamaşır suyu ve yüzey temizleyicileri büyük yer kaplarken, son üç ayda fiyatı en çok artan ürün ise yüzde 36 ile arapsabunu oldu.
Hürriyet’ten Ceyhun Kuburlu’nun haberine göre, kurdaki dalgalanmanın ardından özellikle haziran-eylül döneminde en çok dikkat çeken fiyat artışlarının başında temizlik ürünleri ve tuvalet kağıdı geldi. Türkiye’deki bir marketin verilerine göre tuvalet kağıdında meydana gelen artış öne çıkarken, en çok fiyatı artan ürün ise arapsabunu oldu. 1 Haziran-6 Eylül tarihleri arasında arapsabununun fiyatı yüzde 36 arttı. İkinci sırada yüzde 16’lık artışla çamaşır deterjanı, 3’üncü sırada ise 14.6’lık artışla bulaşık deterjanı yer alıyor.

‘FİYATLAR MARKETLERE GÖRE ÇOK DEĞİŞİYOR’

Üreticiler, “Deterjanın hammaddesi Türkiye’de üretiliyor ve bu hammadeyi dövizle satıyor. Ancak buradaki üretici başka ürünleri de ithal ediyor” derken, vatandaş ise “Aynı ürün marketlerde çok farklı fiyatlara satılıyor. Ürünler arasındaki fark ise 12 TL’ye kadar çıkıyor” dedi. Araştırmaya göre arapsabununun fiyatı 1 Haziran’da 7.90 TL iken, 1 Temmuz’da 8.25 TL’ye 6 Eylül’de ise 10.75 TL’ye çıktı. Fiyat artışı yüzde 36’ya ulaştı.

1.5 kg’lık bir çamaşır deterjanının 1 Haziran’da 12.90 TL olan fiyatı ise 11 Ağustos’ta 14.95 TL’ye yükseldi. 30’lu bulaşık tabletinin fiyatı da aynı dönemde 23.95 TL’den 27.45 TL’ye çıktı. Piyasada en çok satılan ürünlerden olan 24’lü bir tuvalet kağıdının fiyatı 1 Haziran-6 Eylül arasında yüzde 16 artışla 36.90 TL’den 42.90 TL’ye yükseldi.

SIRADAKİ HABER