Dolar ne kadar oldu? (17.08.2020)

Ekonomi için kritik hafta başladı... Piyasalar, Merkez Bankası'nın bu hafta perşembe günü vereceği faiz kararına odaklanmışken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın toplanacak ekonomi kuruluna başkanlık etmesi bekleniyor. Dolar/TL 7,40 seviyesine yakın seyrederken hesaplardaki döviz miktarı artmaya devam ediyor. Dolara olan bu talep kurun yükselmesi üzerinde ciddi baskı oluşturuyor.

© REUTERS
Dolar ne kadar oldu? (17.08.2020)

Dolar/TL Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkılaştırma adımlarına rağmen geçen hafta cuma günü 7,40’a yaklaşarak yeni zirveye yaklaşırken piyasalarda TCMB’nin adımları izlenmeye devam ediliyor.

Bankacılar bu hafta TCMB’nin likidite adımlarının ve bu adımları daha kalıcı bir sıkılaştırmaya dönüşüp dönüşmeyeceğine ilişkin perşembe günü sonuçları açıklanacak Para Politikası Kurulu toplantısının haftanın en önemli gündem maddesi olacağını belirtiyorlar.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu hafta başkanlık edeceği ekonomi toplantısı da yakından izleniyor.

Piyasada bugün TÜİK tarafından açıklanacak konut satışları ve temmuz ayına ilişkin bütçe gerçekleşmeleri de izlenecek.

Bu hafta takip edilecek diğer konular arasında Akdeniz’de artan gerilimin AB ile ilişkilere yansıması, ABD ile ilişkiler, jeopolitik gelişmeler ve cuma günü piyasa kapanışının ardından açıklanması beklenen kredi derecelendirme Kuruluşu Fitch’in değerlendirmesi yer alıyor.

TCMB SIKILAŞTIRMAYI BELİRGİNLEŞTİRİYOR
Ek sıkılaştırma adımlarına devam eden TCMB’nin piyasaya sağladığı ortalama fonlama maliyeti 16 Temmuz’da %7.34’e kadar gerilemişti. TCMB son adımlarıyla fonlama maliyetini cuma günü itibarıyla %9.06’ya yükseltti. Gecelik faizler ise %9.75’te oluşmaya devam ediyor.

Cuma günü açıklanan TCMB ağustos ayı beklenti anketinde enflasyon beklentilerindeki bozulmanın devam ettiği görülürken TCMB’nin de mevcut likidite adımlarını daha da belirginleştireceği, hatta bunları politika (repo) faizine de yansıtacağı beklentisi dikkat çekiyor.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal/Fotoğraf: Depo Photos

Bir bankanın Hazine masası yetkilisi, “TCMB’nin sıkılaştırma adımları ve bunun bankacılık sektörüne yansıması TL’deki değer kaybı açısından önemli. Geçen hafta da rekorlarını tazelese de yüzdelik değer kayıpları sınırlı kaldı. Buradaki ana etken sıkıştırma adımları ve bunun mevduat kredi vb faiz oranlarına yansıtılması” dedi ve ekledi:

“Lokallerin 1 aydan kısa bir sürede 15 milyar doları aşan yabancı paraya yönelimi TL mevduat getirilerindeki düşüşten kaynaklanıyordu. Sektör genelinde mevduat getirileri 1 ay öncesine göre 2-3 puan arttı. Ben TCMB’nin bu hafta politika faizine dokunmasını beklemiyorum. Banka daha çok likidite adımlarıyla sıkılaştırmayı tercih edeceğini gösterdi. Bankanın likidite adımlarında sona gelmediği için bu toplantıyı pas geçeceğini söylemlerini değiştireceğini düşünüyorum. Ancak bu toplantıda politika faizi artışı bekleyenler de var.”

HESAPLAR DÖVİZLE DOLDU TAŞTI
Yurt içi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 7 Ağustos ile biten haftada 219.5 milyar dolar ile yeni tarihi zirveye yükseldi.

TCMB verilerine göre yurt içi yerleşikler altın dahil yabancı para cinsi mevduatlarını 17 Temmuz-7 Ağustos arasındaki 3 haftalık periyodda 15.5 milyar dolar artırdılar.

Bankacılar bir süredir TCMB’nin politika faizinin enflasyonun 4 puan altında kalması ile lokal yatırımcılarının TL mevduat getirisi elde edememesi nedeniyle dövize, altına ve son dönemde bu araçları barındıran yatırım fonlarına yönelme eğilimi olduğuna dikkat çekiyorlardı.

GLP KULLANILACAK MI?
Piyasada bundan sonra Merkez Bankası’nın uyguladığı sıkılaştırmanın miktarı ardından da kalıcılığı izleniyor. Sıkılaştırmanın miktarı için TCMB’nin %11.25 seviyesindeki geç likidite penceresini (GLP) kullanıp kullanmayacağı, kalıcılık için ise TCMB’nin 20 Ağustos’ta yapacağı PPK toplantısında sıkılaştırmayı politika faizine yansıtıp yansıtmayacağı izleniyor. Geleneksel yöntem ile açılan repo ihaleleriyle yapılan sıkılaştırmalar da piyasada takip ediliyor.

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise 600 baz puandan TCMB adımlarıyla birlikte gerilemeye başladı. CDS saat 09.02 itibarıyla 559/570 seviyesinde bulunuyor. CDS geçen hafta bir ara 550 baz puanın altına da inmişti. REUTERS

SIRADAKİ HABER