Dolar ne kadar oldu? (19.08.2019)

Küresel resesyon endişelerinin geçen hafta yarattığı sert satış baskısı sonrası global piyasalardaki gelişmeler yakından takip edilirken, iç piyasada ise Hazine'nin düzenleyeceği iki ihraç izlenecek.

© REUTERS
Dolar ne kadar oldu? (19.08.2019)

Son dönemde ticaret savaşları, ters verim eğrisi, Hong Kong ve Arjantin endişeleri başta olmak üzere birçok etken piyasalarda sert satış baskısı yarattı. Cuma günü itibarıyla satış baskısı kısmen sakinledi ancak iyimserlik satış baskısını henüz terse döndürecek kadar kuvvetli olmadı.

Dolar/TL saat 09.13 itibarıyla 5.5676/5.5716 seviyesinde işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Bankacılar Cuma günü ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole’da toplantısında yapacağı konuşmanın haftanın en önemli küresel gündem maddesi olabileceğini belirttiler.

Bugün iç piyasada Hazine’nin düzenleyeceği iki ihale takip edilecek. Hazine bu ay toplam 8.9 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 3.7 milyar TL’si piyasadan 6.5 milyar TL iç borçlanma programlıyor.

Hazine bugün 16 Eylül 2020 itfalı kuponsuz tahvilin ve 6 Ağustos 2025 itfalı FRN’nin yeniden ihraçlarını gerçekleştirecek.

Hazine yarın düzenleyeceği bir ihale ve bir kira sertifikası ihracı ile Ağustos programını tamamlayacak.

ÇİN VE ALMANYA DESTEKLERİ SATIŞ BASKISINI ZAYIFLATTI
Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) Cumartesi günü şirketler için borçlanma maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olmak ve ABD ile ticaret savaşı nedeniyle yavaşlayan ekonomiyi desteklemek için gösterge faiz reformları açıkladı.

PBOC’un hafta sonundaki faiz reformu ve Almanya’nın maliye politikasını gevşetebileceğine işaret eden haberler büyük küresel ekonomilerin büyümeyi destekleyici adımlar atacağı beklentilerini güçlendirdi.

Ancak yatırımcıların iyimserliği Washington’un Çinli telekomünikasyon üreticisi Huawei Technologies’in ABD’li şirketlerden ürün almasına izin vermeye devam edip etmeyeceğine dair kararı öncesinde sınırlı kalabilir.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Küresel riskten kaçışın Türkiye piyasalarında yarattığı etkinin Almanya ve Çin’den gelen destekleyici açıklamalarla azaldığını görüyoruz. Resesyon endişelerine verilen tepkiler güçlü” dedi ve ekledi:

“Bu hafta en önemli gündem Fed olacak. ABD tahvil getirilerindeki sert düşüş ve ters verim eğrisi sonrası Powell’ın Jackson Hole konuşmasında verebileceği politika mesajları küresel piyasalarda yön belirleyici olacaktır. Piyasa bu konuşmadan faiz indirimi tahminlerini de güncelleyecektir.”

Türkiye piyasalarının geçen haftanın ilk üç işlem gününde kapalı olduğu dönemde en sert yaşanan küresel satış baskısı, gecikmeli olarak Türkiye piyasalarına yansımıştı.

Tatil öncesi son hacimli gün olan 9 Ağustos’ta dört ayın en düşük seviyesinde 5.45 civarında işlem gören dolar/TL, geçen hafta illikit dönemde 5.63’ü test ettikten sonra Cuma günü 5.5350’ye kadar geriledi.

Analistler küresel tahvil piyasalarındaki negatif getirinin artığı bir dönemde TL’nin sağladığı yüksek getiri, küresel merkez bankalarının genişlemeci politikaları, Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalmasının yanı sıra yerli yatırımcının döviz talebinin sakinleşmesinin TL’ye olumlu yansıdığını belirtiyor.

ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan güvenli bölge konusu da piyasalarda takip edilirken, TSK’nın dünkü açıklamasına göre bölgede insansız hava araçları görev almaya başladı.

Tahvil piyasasında ise Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi 9 Ağustos Cuma günü %14.98 seviyesindeydi. Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz %15.37, valörde son işlemde %15.38 oldu. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise 9 Ağustos’ta spot kapanışta %15.22 seviyesindeydi. Cuma günü son işlem %15.55 oldu.

REUTERS

SIRADAKİ HABER