Dolar ne kadar oldu? (20.05.2020)

Türkiye'nin yurt dışından swap (döviz takası) anlaşmasını bitirmeye çok yakın olduğuna ilişkin haberlerin etkisiyle dün dolar/TL 6,80 seviyesinin altına inmişti. Merkez Bankası Katar ile swap hattının 5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkarıldığını açıkladı. Anlaşmanın ilanı ile satın alınan beklenti sebebiyle kurda bir miktar daha gerileme gözlendi.

© REUTERS
Dolar ne kadar oldu? (20.05.2020)

Ekonomik faaliyetin sert yavaşlamasına neden olan corona virüsü pandemisinin etkilerini azaltmayı hedefleyen ve geçtiğimiz ay, yılsonu enflasyon beklentisini aşağı çeken Merkez Bankası’nın bu hafta politika faizini yüzde 8.25 civarına çekmesi bekleniyor.

Reuters’ın 15 kurumun tahminleriyle yaptığı ankette medyan beklentisi 50 baz puan indirim yönünde oluşurken, indirim tahminleri 25 ila 100 baz puan arasında değişiyor. Tahminler arasında faiz artışı ya da faizlerin sabit bırakılacağı görüşü yer almıyor.

Piyasalar dün Habertürk’te yer alan Türkiye’nin Japonya ve İngiltere ile swap anlaşması yapmaya çok yakın olduğu haberi ile çalkalandı. Hazine ve Maliye Bakanı haberi yalanlasa da kurda hatırı sayılır bir gerileme yaşandı.

KATAR İLE SWAP KAPASİTESİ ARTIRILDI

Bugün ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasında 17 Ağustos 2018 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşması revize edildiği açıklandı. Hattın kapasitesi 5 milyar dolar karşılığı Türk Lirası ve Katar Riyali'nden 15 milyar dolar karşılığı Türk Lirası ve Katar Riyali'ne yükseltildi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasında 17 Ağustos 2018 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşması tadil edilmiştir. Yapılan değişiklikle swap anlaşmasının tutarı 5 milyar ABD doları karşılığı Türk Lirası ve Katar Riyali'nden 15 milyar ABD doları karşılığı Türk Lirası ve Katar Riyali'ne yükseltilmiştir. Para takası anlaşmasının temel hedefi yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmak ve iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlamaktır.”

“BELİRSİZLİKLE DALGALANAN BİR KUR VAR”
Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç da piyasalarda bir süredir İngiltere ve Japonya ile swap anlaşmasının dillendirildiğini belirterek, “Sabah basında yer alan bir haberle kur aşağı geriledi. Öte yandan bir haber ajansının da henüz netleşen bir süreç olmadığına dair bir haberi var. Bu haberle birlikte de tekrar yükseldi. Perşembe günü daha net bir şeyler söylenebilir. Belirsizlikle aşağı ve yukarı dalgalanan bir kur var. Hacim de çok yüksek değil. Onu da söylemek lazım.” açıklamasında bulundu.

SIRADAKİ HABER