Dolar ne kadar oldu? (29.04.2020)

Piyasalar Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararını beklerken Fitch İtalya'nın kredi notunu düşürdü. İç piyasalar ekonomide normalleşme formüllerini tartışmaya devam ediyor. Perakendeciler ve AVM'ler arasındaki açılış gerginliği izleniyor.

Dolar ne kadar oldu? (29.04.2020)

Piyasalar yeni günde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararını izleyecek. Fed faiz kararı Türkiye saati ile 21.00’de açıklanacak. Piyasalarda beklenti faizlerde değişiklik olmayacağı yönünde. Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell basın toplantısı düzenleyecek.
Sağlık Bakanlığı, son 24 saat corona virüsünden 92 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 392 yeni vaka konulduğunu, 5 bin 18 hastanın iyileştiğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Salgının yayılmasının kontrol altına alınması, ekonomide de çalışma hayatını ve üretimi eski seyrine geri döndürmemiz için umudumuzu artırdı.” dedi.

AVM’LER İÇİN SON SÖZ BİLİM KURULU’NDA
Öte yandan Perakende sektörü sancılı bir açılış sürecine girdi. Büyük ciro kayıpları ile başlayacak mağaza açılışlarında markalar 3 ay kirasız dönem, AVM yatırımcıları ise kredi borçlarına faizsiz 6 aylık erteleme talep ediyor. Haziran’da kepenk açmak isteyen AVM’ler için son söz Bilim Kurulu’nda.
İTALYA’NIN NOTU İNDİRİLDİ
Fitch Ratings, İtalya’nın kredi notunu BBB- seviyesini indirdi ve yapılan not indiriminin corona virüsü salgınının İtalya ekonomisine ciddi etkisini yansıtttığı bildirdi. İtalya Ekonomi Bakanı Roberto Gualtieri, Fitch’in not indirimi kararınının Avrupa Birliği ve Avrupa Merkez Bankası tarafından alınmış önemli ekonomik kararları hesaba katmadığını savundu.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe yeni tip corona virüsü salgınına yönelik alınan tedbirlerin kademeli olarak kaldırılacağını duyurdu.

JACKSON HOLE BELLİ DEĞİL
Kansas City Fed, her yıl Eylül ayında Jackson Hole’da düzenlenen yıllık merkez bankacılar sempozyumunun bu yıl yapılıp yapılmayacağının değerlendirilmekte olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin corona virüsü salgınının yoğun şekilde görüldüğü yerlenden yapılacak uluslararası uçuşlarda yolculara corona virüsü testi yapılmasını değerlendirmekte olduğunu söyledi.
CHP’li Gökçel: Ekonomik istikrar paketi tarımın t’sine bile dokunmadı
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan borç erteleme kararını eleştirerek, “Ekonomik istikrar paketi tarımın t’sine bile dokunmadı. Kredi borçları 6 ay değil 1 yıl ertelenmeli. İşletme kredilerinin miktarı artırılmalı. Tarımsal destek bütçesi yüzde 1’e çıkarılmalı ve nakit olarak ödenmeli. Bunlar olmazsa çiftçi gün yüzü görmeyecek” dedi.
CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Cengiz Gökçel, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan borç erteleme kararına tepki gösterdi. “Borçları erteleyince sorunlar çözülmüyor, erteleniyor” diyen Gökçel, “Çiftçiye yine destek yok. Ertelemenin en az 1 yıl olması gerekirdi” şeklinde konuştu.

ÜÇ TEMEL TALEP

Çiftçilerin üç temel sorununu Mersin'de çektiği video ile kamuoyuyla paylaşan CHP'li Gökçel “Bir, tarımsal kredi borçları 6 ay değil, en az bir yıl faizsiz ertelenmeli. İki, tarımsal işletme kredisi limitleri artırılarak çiftçiye ek kredi desteği sağlanmalı. Üç, tarımsal desteklere ayrılan bütçe Tarım Kanununda uygun şekilde yüzde 1'e çıkarılmalı ve çiftçiye nakit olarak verilmeli” dedi.

“İSTİKRAR PAKETİ TARIMIN T'SİNE DOKUNMADI”

Corona salgınının ardından açıklanan ekonomik istikrar paketi için, “Tarımın t'sine bile dokunmadı” ifadelerini kullanan Gökçel şunları söyledi:

* En çok ihtiyaç duyduğumuz gıdayı üretecek sektöre iktidar maalesef destek açıklamadı. Burada en önemlisi çiftçi borçlarıdır. Cumhurbaşkanı sadece mayıs ve haziran ödemeli kredilerin 6 ay erteleneceğini söyledi.

* Eğer çiftçiyi üretimde tutmak istiyorsak bunun 1 yıl faizsiz ertelenmesi gerekiyor. Yıllık işletme kredilerinin miktarı artırılarak çiftçimize ek kredi imkanının sağlanması gerekiyor.


* 22 milyar lira olantarım desteklerinin 46 milyar liraya çıkarılması ve çiftçiye nakit olarak ödenmesi gerekiyor. Bunları yaptığımız takdirde tarımsal üretimde de hayvansal üretimde de hiçbir sıkıntımız olmaz.

SIRADAKİ HABER