Dolar/TL ne kadar oldu? (01.08.2019)

Dolar/TL dün dört ayın en düşük seviyelerini görmesinin ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimi sonrası açıklamalarının gelecek yıl için indirim beklentilerini azaltmasıyla dolardaki değer kazancına paralel yükselirken, bu sabah 5.57 seviyesinde hareket ediyor.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (01.08.2019)

Fed Başkanı Powell’ın sözlerinin ardından sonra ise dolar/TL 5.60 seviyesini aşmıştı.  Amerikan Merkez Bankası 11 yıl aradan sonra faizleri ilk kez indirdi. Ülkede faizler yüzde 2.00-2.25 bandına çekildi.

Dolar/TL saat 10:09 itibariyle 5.5915/5.5931’den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor..

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz kararının ardından dün akşam düzenlediği basın toplantısında, “Şunu açıkça belirteyim, bu uzun süreli faiz indirimlerinin başlangıcı anlamına gelmiyor” dedi, ancak “Sadece tek bir faiz indirimi yapılacak demedim” ifadesini de kullandı.

SERT FAİZ İNDİRİMLERİ YAKIN VADEDE YOK
Powell faiz indirimini “para politikasında döngü ortası ayarlaması” olarak niteledi. Yatırımcılar ise bunu sert faiz indirimlerinin yakın vadede gerçekleşmeyeceği olarak yorumladı.

Dolar, Fed’in faiz indirmesi ancak Powell’ın uzun sürecek bir faiz indirim sürecinin başlamadığını ifade etmesinin ardından euro karşısında iki yılın, yen karşısında iki ayın zirvesine çıktı.

İşlemciler hâlâ bu yıl için bir faiz indirimi daha fiyatlıyor. Ancak Powell’ın açıklamalarından sonra gelecek yıl için faiz indirimi beklentileri zayıfladı.

Öte yandan piyasaların gündeminde Türkiye ABD ilişkileri, küresel büyüme endişeleri, küresel ticaret savaşları, Brexit, Akdeniz’de AB ile yaşanan gerginlik, olası bir kabine revizyonu, yeni parti hazırlıkları ve jeopolitik gelişmeler de kalmaya devam ediyor.

Merkez Bankası (TCMB) 2019 enflasyon tahminini 0.7 puan aşağı çekerek %13.9’e revize etti, Murat Uysal’ın başkan olarak sunduğu ilk enflasyon raporunda faiz indirimi konusunda kayda değer manevra alanı olduğuna dair mesajını yineledi ancak ne kadarlık bir indirim olabileceği ile ilgili bir yönlendirme yapmaktan kaçındı.

Uysal önümüzdeki dönemde faiz indirimleri konusunda kayda değer bir alan olduğunu söyleyerek, kullanımı, zamanlaması ve boyutunun fiyat ve finansal istikrar gelişmelerine bağlı olacağını belirtti.

Tahvil getirileri ise TCMB faizlerinde düşüş beklentileri ile yönünü aşağı çevirmişti.

Cuma günü yaklaşık 80 baz puan gerileyerek son işlemde %16.35 bileşik seviyesinde olan 2 yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta %15.98, valörde son işlemde %16.03 seviyesindeydi.

Gösterge 10 yıllık tahvil ise dün spot kapanışta %15.37, valörde son işlemde %15.47 oldu.

REUTERS

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2019, 10:01
SIRADAKİ HABER