Dolar/TL ne kadar oldu? (03.07.2019)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın G20 zirvesinde yaptığı görüşmenin ardından iyimserliğin devam ettiği piyasada dolar/TL bu sabah güne 5.65 seviyesinde başladı.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (03.07.2019)

G20 zirvesinden Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu yönde çıkan mesajların iyimserliğe neden olduğu piyasalar bugün enflasyon verisine odaklanırken, S-400 konusundaki gelişmeler de yakından izleniyor.

Dolar/TL saat 09.13 itibarıyla 5.6370/5.6402'den işlem gördü. Dolar kurunun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Haziran’da aylık %0.05 artış göstermesi, yıllık enflasyonun ise baz etkisiyle Mayıs’taki %18.71’den %15.74’e sert gerilemesi bekleniyor.

Yıllık enflasyon son 15 yılın rekor seviyesini 2018 Ekim’de %25.24 ile görmüş, daha sonra yönünü aşağı çevirerek Ocak ayında %20.35’e, Şubat’ta %19.67’ye geriledikten sonra Mart’ta %19.71, Nisan’da %19.5, Mayıs’ta ise %18.71 olmuştu.

Işık Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, yaptırımlar konusunda ABD kongresinin alacağı tavrın önemli olacağını ve gelişmelerin izleneceğini söyleyerek, “Bugün enflasyon verisi izlenecek. Yıllık enflasyonda 3 puanın üzerinde düşüş bekliyoruz ki bu sefer de olası faiz indiriminin miktarı konuşulmaya başlanacak” dedi ve şöyle devam etti:

“Verinin beklentilerin altında kalması halinde TL lehine fiyatlama görebiliriz. ABD ile ilişkiler konusunda olumsuz bir haber de gelmemesi halinde dolar/TL’de 5.62’nin altına inilmesiyle 5.54 seviyeleri gündeme gelebilir. Öte yandan S-400 konusundaki yaptırımların ötelenmesi ya da daha hafif yaptırımların söz konusu olması halinde yüklü indirim beklentileri gündeme gelebilir. Yüksek indirim beklentisinin oluşması ise sonrasında TL’de baskı oluşturabilir” dedi.

İş Portföy Başekonomisti Nilüfer Sezgin, dün yaptığı değerlendirmede bugün enflasyonun piyasa beklentilerinin altında gelmesi halinde TCMB’nin enflasyon tahmin patikasının 1 puan altında kalacağını söyleyerek, yine de yapılacak faiz indirim miktarını son zamların ardından %17’yi aşabilecek olan Temmuz enflasyonunun belirleyeceğini belirtmişti.

Haziran sonunda çay, şeker ve motorine zam yapılırken, beyaz eşya, mobilya ve otomotivde 30 Haziran’da sona eren KDV ve ÖTV indirimleri uzatılmadı. Diğer yandan alkol ve tütün ürünlerinde de ÖTV ayarlaması bekleniyor.

Sezgin dolarizasyon ile son dönemde gerilese de uzun vadeli enflasyon beklentileri ve risk priminin hala yüksek olduğuna dikkat çekmiş ve 100 baz puanlık ölçülü bir adımla başlanmasını beklediğini belirtmişti.

Tahvil piyasasında seçim öncesi son işlemde %19.92 olan iki yıllık gösterge tahvilin faizi Cuma günü spot kapanışta %19.55, valörde son işlemde %19.68 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta %19.21, valörde son işlemde %19.20 seviyesindeydi.

Seçim öncesi son işlemi %16.43 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ve valörde son işlemde %16.73 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta %16.33, valörde son işlemde %16.26 seviyesindeydi.

S-400 BELİRSİZLİĞİ DEVAM EDİYOR

Reuters’ta bugün yayınlanan bir habere göre ABD yönetimi Ankara’nın Rus yapımı S-400 füzelerini teslim alması halinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın aksi yönde açıklamalarına rağmen Türkiye’ye yaptırım uygulamayı ve F-35 savaş uçağı programından çıkarmayı planlıyor.

Hafta sonunda G-20 zirvesi esnasında ABD Başkanı Donald Trump ile görüşen Erdoğan, S-400’lerin Temmuz ayının ilk yarısında teslim edileceğini, ABD’nin S-400 nedeniyle Ankara’ya yaptırımlar getirmeyi planlamadığını belirtmişti.

Erdoğan ile kişisel ilişki kuran Trump, bunlara rağmen Türkiye’ye muafiyet tanıyıp, yaptırımları erteleme yetkisine sahip. Ancak Ankara’yı memnun edecek bu adım, Kongre’de Trump’ı destekleyen siyasetçilerin tepkisini çekebilir.

Yurtiçi piyasalar için iki ana risk kaynağından biri olan İstanbul seçiminin geçen hafta geride kalmasının ardından piyasaların odaklandığı G20 zirvesi kapsamındaki Erdoğan-Trump görüşmesi de piyasaları rahatlattı.

Ancak Trump’ın tek karar verici olmadığına, ABD kongresinde hala Türkiye ile ilgili bekleyen bir yaptırım tasarısı olduğuna dikkat çeken analistler de aslında ABD ile ilişkiler konusundaki belirsizliğin tam olarak ortadan kalkmadığına dikkat çekiyordu.

REUTERS

SIRADAKİ HABER