Dolar/TL ne kadar oldu? (03.09.2019)

ABD-Çin ticaret savaşı ve anlaşmasız Brexit ihtimalinin yarattığı küresel riskten kaçış baskısına Arjantin'in sermaye kontrollerine gitmesi de eklenirken dolar/TL 2.5 ayın en yüksek seviyelerine yakın 5.80 civarında dalgalanmayı sürdürüyor.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (03.09.2019)

ABD-Çin ticaret savaşı ve anlaşmasız Brexit ihtimalinin yarattığı küresel riskten kaçış baskısına Arjantin’in sermaye kontrollerine gitmesi de eklenirken dolar/TL dün güne 5.83 civarında başlamıştı. Bu sabah ise dolar/TL güne 5.81 TL seviyesinin hemen altında başladı.

Bankacılar bugün kur ve faizde küresel ticaret savaşı, global piyasaların izleneceğini belirttiler.

Dolar/TL saat 10.01 itibarıyla 5.8025/5.8036'dan işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Türkiye ekonomisi geçen yıl TL’nin sert değer kaybetmesinin ardından oluşan resesyonun etkilerini üzerinden atmaya başlarken, ikinci çeyreğinde %1.5 ile beklentilerden daha az daraldı.

DARALMA HIZ KESTİ

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Ağustos’ta 48’e yükselerek geçen yıl Temmuz’dan bu yana en yüksek değeri aldı. Veriler art arda 17 aydır devam eden daralmanın hız kestiğine işaret ediyor.

GSYH ve PMI verileri piyasalarda sınırlı da olsa iyimserlik yarattı. Bankacılar ekonomik aktiviteye ilişkin tahminlerden bir miktar iyimser gerçekleşmelerin piyasaya da olumlu yansıdığını söylediler.

Küresel hisse senedi piyasaları ABD-Çin ticaret gerilimleri nedeniyle gerilerken, sterlin İngiltere Başbakanı Boris Jonhson’ın parlamenterleri Brexit konusunda elini bağlamaları durumunda seçime gideceği konusunda uyarmasıyla iki buçuk yılın dip seviyesinde seyrediyor.

AB’den gelen zayıf ekonomik verilerin ECB’nin gelecek haftaki toplantısında para politikasını gevşeteceğine dair beklentileri vurgulamasıyla euro ise iki yıldan uzun sürenin en düşük seviyesine geriledi. Dolar endeksi ise 99 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Bir diğer taraftan Suriye başta olmak üzere ise jeopolitik gelişmeler de piyasalarda yakından takip ediliyor.

Bankacılar kurda 5.75 seviyesine kadar olabilecek bir çekilmenin düzeltme hareketi olarak görülmesi gerektiğini belirtirken, yukarıda ise 5.85 seviyesinin üzerinde kalıcı kapanışların önemine dikkat çekiyor.

Tahvil piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi geçen hafta dün spot kapanışta %15.99, valörde son işlem %15.90 oldu. İki yıllık gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi ise dün spot kapanışta %16.27 oldu.

REUTERS

SIRADAKİ HABER