Dolar/TL ne kadar oldu? (04.09.2019)

Dolar/TL beklentilerin altındaki enflasyon verisi ardından dün başlayan düşüş eğilimini sürdürdü. Kur 20 Ağustos'tan beri ilk kez 5.70'in altına gerilerken küresel piyasalar yakından izlenmeye devam ediliyor.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (04.09.2019)

Dolar/TL, yıllık enflasyonun Ağustos’ta beklentilerin üzerinde düşüş kaydetmesinin ardından faiz indirim sürecinde TCMB’nin elinin güçlendireceği görüşü ve küresel merkez bankalarının gevşeme yanlısı politikalarını sürdüreceği beklentisi ile düşüşünü sürdürdü.

Dolar/TL saat 09.25 itibarıyla 5.6885/5.6917'den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Enflasyon verisi öncesinde küresel piyasalar odaklı bir seyir izleyen dolar/TL’de ticaret savaşları baskısı gözleniyordu. Dün güne 5.83 civarında başlayan ve veri öncesi 5.8170 seviyesinde işlem gören dolar/TL 5.7215’e kadar geriledi. TL dün %1’in üzerinde değer kazancı ile gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performansı gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre TÜFE Ağustos’ta %1.3 olan beklentilerin oldukça altında %0.86 artış gösterdi. TÜFE yıllık bazda ise yüzde 15.01 artarak %15.51 olan beklentilerin altında kaldı.

TEK HANE BEKLENTİSİ MERKEZ’İN ELİNİ GÜÇLENDİRİYOR
Ağustos’ta manşet ve çekirdek enflasyonda gözlenen düşüşün yanı sıra Eylül ve Ekim’de baz etkisiyle enflasyonun tek haneli seviyelere gerileyebilecek olması TCMB’nin faiz indirimi konusunda elini kuvvetlendiriyor.

Bu çerçevede ekonomistler gelecek haftaki PPK toplantısında 200-250 baz puan civarında faiz indirimi bekliyor. Veri ardından dün bazı ekonomistlerin yılsonu enflasyon tahminlerini aşağı yönlü revize ederken yeni yeni oluşan faiz indirim tahminlerin ise genelde 200 baz puanın üzerine çıktığı görüldü.

“200-250 BAZ PUAN ARASI İNDİRİM GELEBİLİR”
Şeker Yatırım Ekonomisti Serkan Gönençler dün TÜFE’nin TCMB’nin hızlı faiz indirim sürecini destekleyen bir veri olduğunu söyleyerek, “Ancak indirimin boyutunu o dönemdeki global risk iştahı belirleyecektir. TCMB’nin önceki açıklamaları baz alındığında gelecek haftaki toplantıda 200-250 baz puan arası indirim gelebilir” dedi.

Bir bankanın döviz masası müdürü, “Piyasalarda dün gördüğümüz TCMB’nin önümüzdeki hafta yapacağı faiz kararının verilerle desteklenmesiyle birlikte olumlu bir fiyatlamaya dönülmesiydi. Şuan için görülen TL’nin, TCMB’nin söylemiyle makul reel faizi, daha çok faiz indiriminde de sunacağı görüşü” dedi.

Bankacı faiz indiriminde küresel risk iştahına yönelik tahminlerin de çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Buradaki risk TCMB bir önceki faiz indirimine yakın kuvvette en azından yine önden yüklemeli diyebileceğimiz bir indirime gidip gitmeyeceği. TCMB böyle bir indirimi de seçebilir ancak küresel piyasalarda bir bozulma olduğunda TL o zaman daha az savunmaya sahip olacak. Piyasanın 200 baz puan üzeri bir indirime artık kesin gözüyle baktığını söyleyebiliriz. Ne kadar üzerinde olacağını ise küresel gelişmelere göre ele alacağız.”

Küresel piyasalarda dolar zayıf ABD imalat verisiyle kuvvetlenen para politikasında hızlı gevşeme beklentisiyle gerilerken, sterlin parlamentoda dün yapılan oylamanın Brexit’in yeniden ertelenmesine kapıyı aralamasıyla kayıplarını toparladı.

ABD’de imalat sektörünün üç yıldır ilk kez daraldığını gösteren veri dolara olan talebi düşürdü. Verinin ardından yatırımcılar Fed’in Noel öncesi faiz indirimine gideceğini daha güçlü fiyatlamaya başlarken tahvil piyasasında getiriler düştü, fiyatlar yükseldi.

Vadeli işlem kontratları Fed’in 25 baz puan faiz indiriminin tümüyle fiyatlandığını gösterirken, ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisi US10YT=RR iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Dolar endeksi 98.944 ile dün akşama kıyasla sadece %0.1 eksiye geçse de, dün gördüğü iki yılın zirvesinin %0.4 altında bulunuyor.

Bir diğer taraftan ise euro bölgesi ekonomisini canlandırmaya çalışan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kararlarında söz sahibi yöneticiler, faiz indirimi, faizlerin uzun süre düşük kalacağına yönelik daha kuvvetli bir taahhüt metni ve bankaları negatif faizlerin yan etkilerinden koruyacak bir destek paketi üzerinde çalışıyorlar.

Ticaret savaşlarının tırmanıyor oluşu Avrupa ekonomisindeki büyümenin ivme kaybetmesine yol açtı. ECB, 12 Eylül’deki para politikası toplantısında ekonomiyi destekleyici bir paket açıklayacağına yönelik adeta taahhütte bulunurken, yatırımcılar da paketin içeriği hakkında spekülasyonda bulunuyorlar.

REUTERS

SIRADAKİ HABER