Dolar/TL ne kadar oldu? (13.09.2019)

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) enflasyondaki düşüşe vurgu yaparak, Temmuz'da başladığı 425 baz puanlık faiz indirimi sürecine Eylül toplantısında da 325 baz puanlık indirimle devam etti. Bu sabah ise dolar/TL güne 5.66 seviyesinde başladı.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (13.09.2019)

Merkez Bankası’nın (TCMB) dün politika faizini 325 baz puan indirmesinin ardından dolar/TL gerilerken, TL’de değerlenme eğilimi sınırlı devam edebilir.

Dolar/TL saat 09.40 itibarıyla 5.6603/5.6681'den işlem görüyor, kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Bugün piyasalarda global risk iştahı takip edilirken, iç piyasada Temmuz ayı sanayi üretimi ve ödemeler dengesi verileri de izlenecek. Piyasalar önümüzdeki günlerde ise ticaret savaşlarının seyri ve Fed faiz kararını izleyecek.

TCMB enflasyondaki düşüşe vurgu yaparak, Temmuz’da başladığı 425 baz puanlık faiz indirimi sürecine Eylül toplantısında da 325 baz puanlık indirimle devam etti. Banka PPK metninde sonraki faiz adımlarının daha sınırlı olabileceği sinyalini verdi.

Reuters anketine katılan 23 kurumun tahminlerinin medyanına göre TCMB’nin bugün 250 baz puan indirime gitmesi bekleniyordu. Buna karşılık işlemciler indirimin 300 puanın üzerinde olacağına kesin gözüyle bakarken, swap piyasasında fiyatlanan indirimin 300-400 baz puan aralığında olduğu belirtiliyordu.

İşlemcilere göre politika faizi indiriminin swap piyasası fiyatlarının alt bandında kalması ve ilerleyen dönemde indirimlerin daha sınırlı olacağı algısı TL’deki değer kazancında da rol oynadı.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge, bir süredir TCMB’nin beklentilerin üzerinde faiz indirimi yapabileceği endişelerinin kurda baskı yarattığını söyleyerek, “Dünkü indirimin ekonomist beklentilerinin üzerinde ancak piyasa beklentilerinin orta noktasında gelmesiyle TL güçlendi, buna ECB’nin faiz indirimi ve varlık alımlarına başlaması da destek verdi” dedi.

Dolar/TL’nin 5.65 destek seviyesini kırması halinde 200 günlük hareketli ortalama olan 5.60’a yaklaşabileceğini söyleyen Tözge’ye göre faiz indirimlerinin devam edecek olması TL’de daha fazla değerlenmeyi sınırlayacak.

BUNDAN SONRA FED’İ İZLEYECEĞİZ

“Baz etkisi nedeniyle enflasyon Eylül ve Ekim aylarında tek haneye inecek dolayısıyla TCMB’nin faiz indirim süreci de devam edecek. Ancak bundan sonra öncekiler kadar agresif değil, daha düşük ivmeli indirim olacaktır” diyen Tözge, şöyle devam etti:

“Bundan sonra Fed’i izleyeceğiz. Beklentinin üzerinde indirim yapılması halinde TL dahil EM’lere tekrar girişlerin arttığını görebiliriz. Tahvil tarafında kısa vadeli kağıtlarda faiz indirimlerinin devam edeceği algısıyla olumlu hava sürebilir. Uzun kağıtlar ise kur ve ABD tahvillerine duyarlı olmaya devam edecek.”

Asya borsaları, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde ilerleme işaretleri ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dünkü toplantısında ekonomiye destek tedbirlerinin küresel ekonomik yavaşlama endişelerini yatıştırmaya destek olmasıyla yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile kapsamlı bir ticaret anlaşması tercih ettiğini ifade etti ancak “kolay” bir anlaşmanın mümkün olmayacağını söylese bile geçici bir anlaşma olasılığını göz ardı etmedi.

REUTERS

SIRADAKİ HABER