Dolar/TL ne kadar oldu? (17.09.2019)

Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine Cumartesi günü yapılan saldırının ardından bölgede askeri bir hareketliliğe ilişkin endişeler küresel piyasaları baskılarken, TL de bu küresel riskten kaçış nedeniyle değer kaybediyor. Buna göre dolar/TL bu sabah güne 5.74 seviyesinin hemen altında başladı.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (17.09.2019)

Bugün iç piyasada ise Hazine’nin Eylül ayı borçlanma programını tamamlayacağı iki ihale izlenecek. Dün de iki ihale düzenleyen Hazine bugün 13 ay vadeli kuponsuz tahvilin ilk ihracını ve 6 yıl vadeli FRN’in yeniden ihracını gerçekleştirecek.

Dolar/TL saat 09.12 itibarıyla 5.7343/5.7380'den işlem görüyor, kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Küresel yatırımcılar Fed’den beklenen faiz indirimi ve Perşembe günü yapılacak olan ABD-Çin ticaret müzakerelerinin bir sonraki turu öncesinde beklemede kaldılar.

Küresel düşük faiz beklentilerinin kuvvetlenmesi ve ticaret savaşlarına ilişkin iyimser beklentilerle geçen hafta 5.65’li seviyelere kadar gerileyen dolar/TL, TCMB’nin faiz indirimine gittiği hafta en son 5.69 seviyesinden işlem görmüştü.

Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine Cumartesi günü yapılan saldırı ve bölgede askeri eylem tehdidinin ham petrol fiyatlarını yüksek tutmasıyla dolar destek bulurken, petrol ihraç eden ülkelerin para birimleri değerlendi.

Benzer şekilde gelişmekte olan ülke piyasalarında da Türkiye gibi enerji ithalatçısı ülke para birimleri ihracatçı olan ülke para birimlerinden daha kötü bir performans gösterdi.

ABD’li yetkililer küresel petrol arzının %5 azalmasına yol açan saldırıdan İran’ı sorumlu tutarken, Başkan Donald Trump ABD’nin karşılık vermeye hazır olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’da yapılan saldırı sonrası Brent petrolü %19.5 ile 14 Ocak 1991’den bu yana en sert gün içi yükselişi kaydederek 71.95 dolara kadar yükseldi. Bankacılar Körfez geriliminden beri ilk kez yaşanan %20’ye yakın yükselişin önemine dikkat çekiyorlar. Petrol fiyatları kazanımlarını azalttı ancak yüksek seyir izlemeye devam ediyor. Brent ham petrol saat 0832’de 68.4 dolar civarında seyrediyor.

TL’DEKİ DEĞER KAYBI SINIRLI DİYEBİLİRİZ
Bir bankanın döviz masası yetkilisi, “Piyasalardaki jeopolitik endişeler artmış durumda. Endişenin bölgede bir askeri hareketlilikten kaynaklandığı düşünüldüğünde TL’deki değer kaybı sınırlı diyebiliriz. Petrol fiyatlarındaki artış Türkiye’nin enerji faturasını artırıyor ancak bu konuda makro etkiden ziyade bölgedeki tansiyonun daha önemli olacağını düşünüyoruz” dedi.

Yemen’in başkentine hakim olan İran’a yakın Husiler Cumartesi günü meydana gelen ve dünyanın en büyük ham petrol işleme tesisine zarar veren saldırıyı üstlendi.

Trump Suudi Arabistan’daki petrol tesislere saldırıların arkasında İran var gibi duruyor dedi ancak savaşa gitmek istemediğini vurguladı. İran suçlamaları reddetti.

Ekonomistlerin yaptığı hesaplamaya göre petrol fiyatlarında yaşanan her 10 dolarlık artış Türkiye’nin enerji faturasını yaklaşık 4 milyar dolar artırıyor. Ancak bu etki kontratlara göre zamana yayılıyor.

Öte yandan piyasalarda bu hafta ABD, İngiltere ve Japonya merkez bankalarının faiz kararları izleniyor. Küresel merkez bankalarının gerek faiz indirimi gerekse diğer adımlarla genişlemeci politikalarına devam etmesi öngörülüyor.

Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimi ve ileriye dönük verilecek mesajların küresel piyasalarda ve gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

HAZİNE 2 İHALE İLE EYLÜL PROGRAMINI TAMAMLAYACAK
Bugün iç piyasada ise Hazine’nin Eylül ayı borçlanma programını tamamlayacağı iki ihale izlenecek.

Dün iki ihale 2.6 milyar TL piyasadan yaklaşık 4 milyar TL borçlanma gerçekleştiren Hazine bu ay toplam 10 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 3.7 milyar TL’si piyasadan 6.5 milyar TL iç borçlanma programlıyor.

REUTERS

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 10:20
SIRADAKİ HABER