Dolar/TL ne kadar oldu? (24.09.2019)

Dolar/TL haftaya başladığı 5.70 civarında dar bantta seyir izlemeye devam ederken, bankacılar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD'deki temaslarının piyasada yakından izlendiğini belirttiler.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (24.09.2019)

Cumartesi günü ABD’ye giden Erdoğan, temaslarına haftasonu başladı. ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüşen Erdoğan’ın bugün ise Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konuşma yapması bekleniyor.

Bankacılar özellikle Erdoğan’ın Trump ile yapması beklenen ikili görüşmeyi ve bu görüşmeden Türkiye-ABD ilişkilerini etkileyecek konuları takip ediyor olacaklar.

DOLAR BU SABAH GÜNE NASIL BAŞLADI?
Dolar/TL bugün saat 09:12 itibarıyla 5.6933/5.6973'ten işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Türkiye ile ABD ilişkileri Suriye’de yaşanan görüş ayrılıkları, Türkiye’nin Rus yapımı savunma sistemlerini satın alması, İran ile geçmiş dönemde yapılan ticaret nedeniyle olası ABD yaptırımları ve rahip Andrew Brunson’ın ABD’ye geri gitmesinden önceki dönemde tutuklu yargılanması nedeniyle gerilmişti.

Ancak son dönemde ilişkilerdeki gerginlik bir miktar azaldı. Bu, piyasalara da olumlu yansıyan bir gelişme oldu.

Bugün CNNTürk’te yer alan bir haberde ise ABD’nin Türkiye’ye iki ülke arasındaki ticaretin 100 milyar dolara çıkarma hedefi kapsamında F-35 ve Patriot sistemlerini de kapsayan bir paket sunacağı belirtildi.

Habere göre ABD’nin teklifinin F-35, Patriot sistemi, çelik ve alüminyumda gümrük vergilerinin düşürülmesini ve serbest ticaret anlaşmasını da kapsaması bekleniyor.

Öte yandan piyasada bu hafta TCMB’nin düzenlediği iki günlük yatırımcı toplantıları, Erdoğan’ın ABD ziyareti ve dördüncü madde görüşmeleri kapsamında IMF heyetinin temasları da da takip ediliyor.

IMF, 4. Madde görüşmeleri kapsamında Türkiye ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dış ve iç risklere duyarlı olmaya devam ederken, hükümetin daha fazla reform yapmaması durumunda güçlü ve sürdürülebilir büyümenin zor olacağını belirtti.

Küresel hisse senedi piyasaları, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in ABD-Çin ticaret görüşmelerinin iki hafta içinde yeniden başlayacağını açıklamasının ardından yükseldi ancak yavaşlayan küresel büyümeye dair endişeler riskli varlıklara olan talebi azalttı.

Euro bölgesinden gelen zayıf imalat ve hizmetler PMI verilerinin resesyon endişelerini derinleştirmesi ve ekonomiye daha fazla destek verilmesi gerektiğini ortaya koymasıyla küresel ekonominin yavaşladığına dair endişeler finansal piyasalar için odak noktası olmaya devam ediyor.

Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yapılan saldırı ve Fed kararı sonrası geçen hafta 5.6560-5.7425 bandında her iki yönlü sert dalgalanan dolar/TL Cuma günü 5.74 seviyesinden kapandı. Dolar/TL haftaya 5.73 civarında başladıktan sonra 5.7050-5.7440 bandında hareket etti. Kur bu sabah saat 0851’de 5.7025/5.7050 seviyesinde bulunuyor.

REUTERS

SIRADAKİ HABER