Dolar/TL ne kadar oldu? (27.08.2019)

ABD-Çin ticaret savaşı nedeniyle oluşan küresel riskten kaçış eğiliminin kur savaşı ile devam edeceği endişeleri Asya piyasalarında TL'nin sert değer kaybetmesine neden oldu. Dün gece yarısı Dolar/TL 6.47'ye kadar çıksa da daha sonra kayıplarını geri kazandı fakat yine de dolar/TL 5.85'in üstüne işlem görüyor.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (27.08.2019)

ABD-Çin ticaret savaşına yönelik endişelerle önceki gece illikit piyasada TL’de %10’a varan değer kaybı gözlenmesinin ardından dün 5.80 civarında yatay seyreden dolar/TL bugün 5.85 seviyesini aştı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ile Çin’in birbirlerinden ithal ürünlere ek gümrük vergileri getireceğini açıklamasıyla küresel piyasalarda dün sert satış baskısı görülmesi ardından piyasalar küresel risk iştahını zedeleyen ticaret savaşına yönelik gelişmeleri yakından izliyor.

İKİ HAFTADA 40 KURUŞ YÜKSELDİ
11 Ağustos pazar günü yani Kurban Bayramı tatili öncesi dolar/TL 5.45 seviyelerinde işlem görüyordu. Aradan geçen iki haftalık sürede dolar 40 kuruş yükseldi!

Dolar/TL saat 10.07'de 5.8514/5.8552 seviyesinden işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Piyasalarda Suriye kaynaklı jeopolitik riskler de öne çıkarken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün Rusya’da yapacağı görüşme takip ediliyor.

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek, bu sabahki notunda dün Londra’nın tatil nedeniyle kapalı olması ve işlemlerde hacim düşüklüğünün gerçekleşmesi nedeniyle pozisyon ayarlamalarının ağırlıklı olarak bugüne kaydırıldığını belirterek,

“Bu nedenle Pazar gece saatlerinde Asya’da yaşanan kısa süreli sert lira değer kaybının ardından fiyatlarda denge noktasının bulunduğu şeklindeki yorumları aceleci buluyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

“Bugün Londra açılışı ile birlikte CDS ve lira eğilimini takip etmek daha doğru bir yaklaşım olabilir. Dolar/TL paritesinde teknik açıdan 5.7550 desteği aşağısına gelinmedikçe global risk algısındaki değişimin de katkısıyla stresin 5.85-5.95 aralığına taşınma potansiyeli bulunuyor.”

ABD ve Çin’in karşılıklı gümrük tarifelerini artırmaları sonrası yuanın spot piyasada 11 yılın, illikit işlemlerde ise tarihi dip seviyesini test etmesi sonrası Pazartesi gecesi illikit piyasada TL’de stop loss (zarar-kes) emirlerinin çalışmasıyla geçen haftayı 5.75 civarında kapatan dolar/TL 6.47’ye kadar yükselmişti. Bu yükseliş bir kaç dakikada yaşanmış ardından kur 6 seviyesinin üzerinde kalıcı olmamıştı.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’le ticaret anlaşması olasılığını dile getirmesi ve Beijing’in anlaşmaya varma isteğinde samimi olduğuna inandığını söylemesi piyasalardaki iyimserliği destekledi.

Asya borsaları dünkü sert düşüşün ardından ABD-Çin ticaret geriliminin şimdilik yatışabileceğine dair işaretlerin yatırımcı güvenini desteklemesiyle küresel borsalara paralel olarak yükselirken, güvenli liman tahviller düşüş kaydetti.

Küresel risk iştahında azalmanın yanı sıra Türkiye’ye özgü riskler de TL’deki değer kaybını tetikliyor.

TCMB’nin 425 baz puanlık sert faiz indiriminin ardından geçen hafta zorunlu karşılıklara yönelik yaptığı düzenlemeler para politikası bileşiminde gevşeme endişelerine neden oldu.

Bu çerçevede ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin azalması ve sunduğu yüksek faiz nedeniyle TL’nin artan cazibesi küresel resesyon endişeleri, Hong Kong’daki gelişmeler ve Arjantin baskısının yanı sıra Suriye kaynaklı jeopolitik endişelerin gölgesinde kaldı.

Suriye’de Beşar Esad’a karşı savaşan muhaliflerin elindeki son büyük toprak olan İdlib vilayeti sınırlarında başlayan taarruz on binlerce sivilin Türkiye sınırına doğru kaçmasına yol açtı.

Bankacılar Suriye’de sahada özellikle de Fırat’ın doğusunda askeri hareketliliğin nasıl bir sürece işaret edeceğini yakından izliyorlar. Suriye endişeleri TL’deki değer kaybında geçen hafta önemli bir etken olmuştu. Bu kapsamda Erdoğan’ın Rusya ziyareti piyasada yakından izleniyor.

Tahvil piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi bayram tatili öncesi son işlem günü olan 9 Ağustos Cuma günü %14.98 seviyesindeydi. Bu tahvilde dün son işlem %17.00 oldu.

Bu verilere göre ABD’de görülen ve ABD ekonomisi için resesyon endişesi olarak yorumlanan ters verim eğrisi Türkiye’de ise geçen hafta itibarıyla yerini yatay bir seyre bırakmış oldu.

REUTERS

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 11:12
SIRADAKİ HABER