Dolar/TL ne kadar oldu? (30.07.2019)

Dolar/TL 3 haftanın en düşük seviyelerinde seyrini sürdürürken piyasalar yarın gerçekleşecek Merkez Merkez Bankası (TCMB) enflasyon raporu ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı öncesinde bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarını takip edecek.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (30.07.2019)

Dolar/TL dün 5 Temmuz’dan beri en düşük seviye olan 5.6025’e kadar geriledi. Bankacılar kurda önce 5 Nisan’dan beri en düşük seviye olan 5.5850’nin ardından da 5.55’in aşağıda izlenen seviyeler olduğuna dikkat çekiyorlar.

Dolar/TL saat 09.53 itibarıyla 5.5980/5.6005'den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı bu yıl içinde, son 1 yılda %32 son üç yılda ise %52 seviyelerine kadar yükseldikten sonra son dönemde kayıpların bir bölümü de telafi edilmiş durumda. Son 3 yıla bakıldığında kayıp %46’ya gerilerken 1 yılda ise bu oran %13’e gerilemiş durumda. Son dönemde yaşanan değer kazançlarına karşın TL hala son 1 ve 3 yılda da gelişmekte olan ülkeler arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimlerinin başında yer alıyor. Ancak değer kazançları negatif ayrışmanın da gittikçe azalmasını sağlıyor.

Küresel merkez bankaların genişlemeci politikalara yeniden yönelmesi ve Türkiye ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler TL’deki değer kazancında ana belirleyiciler olarak ön plana çıkmış durumda. Beklentilerdeki iyileşme ve enflasyonda başlayan düşüşle birlikte TCMB de geçen hafta 4.5 yıllık aranın ardından politika faizinde 425 baz puanlık indirime gitti.

Küresel piyasalarda ise Asya borsalar Fed’in yarın açıklayacağı faiz kararı öncesinde faiz indirimi beklentileriyle yükselirken, sterlin İngiltere’nin AB’den anlaşma yapmadan ayrılacağı endişeleriyle 28 ayın dip seviyesine geriledi.

FED 10 YIL SONRA FAİZ İNDİREBİLİR
Fed’in bugün başlayacak ve yarın sona erecek para politikası toplantısında politika faizini 25 baz puan indireceği tahmin ediliyor. Fed bu kararı alırsa, 10 yıldır ilk defa faiz indirmiş olacak.

ABD başta olmak üzere dünya borsalarında son dönemde kaydedilen yükseliş Fed’in başlatacağı tahmin edilen faiz indiriminden güç buluyor. Dolar ise başlıca para birimleri sepeti karşısında iki ayın zirvesine yakın seyrini sürdürüyor.

Öte yandan Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikasında değişiklik yapmadı. Ancak BOJ ekonominin yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmakta güçlük çekmesi halinde para politikasını gevşetmekte “tereddüt etmeyeceğini” belirtti.

Dolar/TL, geçen hafta TCMB’nin 425 baz puanlık faiz indirim kararı ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın alışılagelenin aksine sert faiz indirimleri yerine kademeli faiz indirimi çağrısı yapmasıyla birlikte yönünü aşağı çevirmişti.

Erdoğan’ın kademeli faiz indirimi çağrısı ile birlikte hem TL’de değer kazancı hem de tahvil bono getirilerinde düşüş hızlandı.

Öte yandan piyasaların gündeminde Türkiye ABD ilişkileri, küresel büyüme endişeleri, küresel ticaret savaşları, Brexit, akdenizde AB ile yaşanan gerginlik, olası bir kabine revizyonu, yeni parti hazırlıkları ve jeopolitik gelişmeler de kalmaya devam ediyor.

Bu kapsamda bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek Milli Güvenlik Kurulu toplantısı da takip edilecek. Piyasalar Suriye’nin kuzeyinde planlanan güvenli bölge konusunda Türkiye’nin ABD ile bir gerilim yaşayıp yaşamayacağını takip ediyorlar.

FED YÖN BELİRLEYECEK
Fed’in Çarşamba günü beklenen faiz kararında yatırımcılar 25 baz puan tahmin ettikleri bu indirimin devamının gelip gelmeyeceğine yönelik ipuçlarını izleyecekler.

Vadeli işlem kontratları yatırımcıların Fed’den 25 baz puan faiz indirimini fiyatlara yansıttıklarını, yarım puan faiz indirimi beklentisinin ise oldukça düşük olduğunu gösteriyor.

Yatırımcıların gelecek bir yıl içinde 100 baz puan faiz indirimi fiyatladıkları göz önüne alındığında ise olası bir indirim kararından ziyade faizlerin bundan sonraki seyri hakkında Fed’den gelecek açıklamalar daha yakından izlenecek.

TAHVİL GİRİŞLERİ TL’Yİ DE DESTEKLİYOR
Tahvil getirileri ise TCMB faizlerinde kademeli düşüş beklentilerinin kuvvetlenmesiyle birlikte düşüşünü devam ettiriyor. En belirgin düşüş geçen hafta Cuma günü yaşandı. 2 yıllık gösterge tahvil Cuma günü yaklaşık 80 baz puan gerileyerek son işlemde %16.35 bileşik seviyesindeydi. Dün ise son işlem %16.10 oldu.

Gösterge 10 yıllık tahvilde ise Cuma günün düşüş 50 baz puana yaklaştı. 10 yıllık tahvilde bileşik getiri dün son işlemde %15.41 oldu.

REUTERS

SIRADAKİ HABER