Dolar/TL ne kadar oldu? (30.10.019)

ABD Temsilciler Meclisi'nin Türkiye'ye yaptırım tasarısını onaylamasının ardından TL'de sınırlı bir değer kaybı gözlenirken, piyasalar siyasi gelişmelerin yanı sıra Fed'in bugün açıklanacak olan faiz kararı ile yarınki Enflasyon Raporu'nu izleyecek.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (30.10.019)

ABD Temsilciler Meclisi dün, 1919 olaylarını soykırım olarak tanıyan ve Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda terör hedeflerine yönelik Barış Pınarı Hârekatı nedeniyle yönetimin, Türkiye’ye yaptırım uygulamasını öngören iki tasarıyı kabul etti. Kabul edilen tasarılar Türkiye tarafından kınandı.

DOLARDA SON DURUM!
Dolar/TL bugün saat  09.41 itibarıyla 5.7575- 5.7617'den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Integral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, “ABD’den gelen açıklamalar biraz endişe verici ama kurun tepkisi sınırlı kaldı. Bunun da henüz Trump tarafında sessizlik olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Trump’tan onay gelmesi halinde piyasa harekete geçecektir, dolayısıyla şu anda temkinli bir seyir var” dedi.

Piyasada bu akşam açıklanacak olan Fed kararının beklendiğini söyleyen Karadağ, “Fed’in 25 baz puanlık faiz indirimi fiyatlama dahilinde. Ticaret savaşı, Brexit, jeopolitik gelişmeler derken Fed’in yaratacağı olası bir hareketin sınırlı olmasını beklerim. Dolar/TL’de 5.75-5.85 aralığını izlemeye devam ediyoruz. Kur bu aralıkta kaldıkça yeni fiyat hareketi zor, algılarda bozulma olmadıkça ciddi yükseliş beklemiyorum” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu ayın başlarında Çin ile ilk aşama ticaret anlaşmasının taslağını ortaya koymasından bu yana, yatırımcılar iki ülkenin ticaret anlaşmasına varmasını bekliyorlar.

FED’DEN İNDİRİM BEKLENİYOR
ABD para politikasının daha da gevşetilmesine dair beklentiler de, yatırımcıları daha fazla teşvik ediyor. Fed’in bugünkü toplantısında faizleri 25 baz puan düşürmesi bekleniyor.

Öte yandan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın dün yapılan oylamada Brexit konusundaki çıkmazı kırmak için erken seçimlere gidilmesi konusunda parlamentodan onay almasının ardından, İngiltere’de Aralık ayında seçim yapılacak. AB Pazartesi günü İngiltere’nin Brexit’i 31 Ocak 2020’ye erteleme talebini kabul etmişti.

ABD’nin yaptırım riskinin ortadan kalkması ve jeopolitik tansiyondaki azalışın son günlerde destek olduğu TL’de TCMB’nin önden yüklemeli faiz indirimi ise sınırlı baskıya neden olmuştu.

Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini beklentilerin üzerinde indirerek son üç toplantıda 10 puan indirime ulaşması ardından piyasalar yarın açıklanacak olan TCMB’nin enflasyon raporunu bekliyor.

Enflasyonun yıl sonunda tahminlerin altında kalacağı beklentisi ve gelişmiş ülkelerde faizlerin düşük seyrinin desteğiyle bazı analistler faiz indirimlerinin Aralık’ta da sürmesini bekliyor ancak bu noktada Enflasyon Raporu’nda verilecek mesajlar izlenecek.

Tahvil/bono piyasasında ise getirilerde son aylarda belirginleşen düşüş eğilimi devam ediyor.

Gösterge 10 yıllık tahvilde TCMB öncesi 10 yıllık gösterge tahvil 77 baz puan düşüş yaşanmıştı. Cuma günü ise spot kapanışta ortalama bileşik getiri %13.45 valörde son işlem %13.20 oldu. Öte yandan Pazartesi günü ise spot kapanışta %13.16 seviyesindeydi.

Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs’ta %21 seviyesindeydi.

Yeni iki yıllık gösterge tahvilde ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri %13.24, valörde son işlem %13.11 oldu. Pazartesi günü ise spot kapanışta %13.06 seviyesindeydi.(REUTERS)

SIRADAKİ HABER