Dolar/TL ne kadar oldu? (31.07.2019)

Merkez Bankası enflasyon raporu ve ABD Merkez Bankası (Fed) kararının beklendiği TL'de pozitif ayrışma devam etti. Dolar/TL yaklaşık dört ayın en düşük seviyesi olan 5.5530'a kadar gerilemişti. Dolar/TL bu sabah güne 5.56 seviyesinde güne başladı. Kur daha sonra 5.51 seviyesine kadar çekildi.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? (31.07.2019)

Dolar/TL, küresel faizlerdeki düşüş beklentilerinin ve ABD ile ilişkilere yönelik iyimser beklentilerin desteğiyle gerilediği dört ayın en düşük seviyelerindeki seyrini sürdürürken, piyasada bugün Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon raporunda yıl sonu beklentilerindeki revizyon ve geleceğe dönük verilebilecek para politikası mesajlarını takip edecek.

Dolar/TL saat 10.22 itibarıyla 5.5200/5.5223’ten işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Piyasalar TCMB’nin enflasyon raporunun ardından ise ABD Merkez Bankası (Fed) kararınını takip edecekler. Fed’in bugün sona erecek para politikası toplantısında politika faizini 25 baz puan indireceği tahmin ediliyor. Fed bu kararı alırsa, 10 yıldır ilk defa faiz indirmiş olacak.

Vadeli işlemler piyasası Fed’in politika faizini bugün yüzde 2.5’ten yüzde 2.25’e indireceğini, ancak indirimlerin devam ederek gelecek yıl sonuna kadar faizlerin 100 baz puan düşeceğini fiyatlıyor.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) geçen hafta Murat Uysal’ın başkanlığındaki ilk toplantısında enflasyonun yıl sonunda beklentilerin altında kalabileceği öngörüsü ile politika faizini 425 baz puan indirimle %19.75’e çekerek 4.5 yıllık aranın ardından faiz indirimini gerçekleştirmişti.

PPK’da yıl sonu enflasyon tahminlerinin de aşağı revize edilebileceği mesajı verilmişti.

TCMB’nin Nisan raporunda yıl sonu enflasyon tahmini orta noktası %14.6 olmak üzere %12.1 ile %17.1 aralığında yer alıyordu. Enflasyon raporunda bugün %14.6’nın %14’e doğru aşağı revize edileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Tahmin bandının da yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte daralması beklenirken yapılabilecek revizyonların hangi beklentilerden petrol, gıda fiyatları, iktisadi faaliyet vb öngörülerdeki hangi değişimlerden kaynaklandığı da piyasa tarafından yakından takip edilecek.

Dolar/TL, geçen hafta TCMB’nin 425 baz puanlık faiz indirim kararı ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın alışılagelenin aksine sert faiz indirimleri yerine kademeli faiz indirimi çağrısı yapması da TL’ye destek olmuştu.

Üst düzey bir bankacı, “TCMB’nin ilk faiz indirimi ardından piyasa fiyatlamalarına baktığımızda yılın kalan 3 toplantısı için 300 baz puanlık bir indirimi fiyatladığını beklediğini söyleyebiliriz. Bugün başkanın mesajlarından bu beklentilerin ne kadar doğru olduğunu ne kadar revize gerektirdiğini anlamaya çalışacağız. Enflasyon tahmininin ne kadar aşağı ve bu revizyonun gerekçelendirmesinin hangi öngörülerden geleceği önemli” dedi.

Bankacı küresel düşük faizlere ve Fed, ECB başkta olmak üzere yeniden faiz indirimi döngüsü beklentilerine de işaret ederek “Fed’in ne yapacağı belki TCMB’nin de adımlarında belirleyici olacak tek bir indirimin EM’lere desteği daha zayıf olacaktır. Bu açıdan Fed de önümüzdeki dönemde önemli bir belirleyici olacak.”

Analistler TL’nin hala yüksek getiri sunmaya devam etmesi, küresel merkez bankaların genişlemeci politikalara yeniden yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentilerin TL’ye destek olmaya devam ettiğini belirtiyor.

Öte yandan piyasaların gündeminde Türkiye ABD ilişkileri, küresel büyüme endişeleri, küresel ticaret savaşları, Brexit, Akdeniz’de AB ile yaşanan gerginlik, olası bir kabine revizyonu, yeni parti hazırlıkları ve jeopolitik gelişmeler de kalmaya devam ediyor.

TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı bu yıl içinde, son 1 yılda %32 son üç yılda ise %52 seviyelerine kadar yükseldikten sonra son dönemde kayıpların bir bölümü de telafi edilmiş durumda. Son 3 yıla bakıldığında kayıp %46’ya gerilerken 1 yılda ise bu oran %12’ye gerilemiş durumda. Son dönemde yaşanan değer kazançlarına karşın TL hala son 1 ve 3 yılda da gelişmekte olan ülkeler arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimlerinin başında yer alıyor. Ancak değer kazançları negatif ayrışmanın da gittikçe azalmasını sağlıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise dün Türkiye’nin düşük faiz beklentisi içinde olması gerektiğini belirtti. Nihai kararın TCMB’ye ait olduğuna dikkat çeken Albayrak reel sektörün maliyetlerinin düşmesi anlamında her türlü faiz indirimine olumlu baktığını da sözlerine ekledi.

TAHVİL GİRİŞLERİ TL’Yİ DE DESTEKLİYOR
Tahvil getirileri ise TCMB faizlerinde kademeli düşüş beklentilerinin kuvvetlenmesiyle birlikte düşüşünü devam ettiriyor. En belirgin düşüş geçen hafta Cuma günü yaşandı. 2 yıllık gösterge tahvil Cuma günü yaklaşık 80 baz puan gerileyerek son işlemde %16.35 bileşik seviyesindeydi. Dün son işlem %15.99’a kadar geriledikten sonra son işlemde %16.03 seviyesindeydi.

Gösterge 10 yıllık tahvilde ise Cuma günün düşüş 50 baz puana yaklaştı. 10 yıllık tahvilde bileşik getiri dün son işlemde %15.52 oldu.

REUTERS

SIRADAKİ HABER