Dolar/TL ne kadar oldu?

Dolar/TL, Türkiye'nin Suriye operasyonuna ilişkin ABD açıklaması ardından sınırlı yükseldi. Dolar/TL bu sabah güne 5.72 seviyesinin hemen altında başladı.

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, dün akşam yaptıkları telefon görüşmesinde Suriye’nin kuzeyinde Fırat’ın doğusunu kapsayacak güvenli bölgenin kurulmasını ele alırken, Beyaz Saray Türkiye’nin operasyon için yakında harekete geçeceğini ve ABD güçlerinin burada rol almayacağını bildirdi.

Erdoğan Cumartesi günü yaptığı konuşmada ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde “güvenli bölge” kurma çalışmalarında Türkiye’yi oyaladığını ifade ederek, Ankara’nın kısa süre içinde Suriye’nin kuzeyine operasyon düzenleyebileceği sinyalini vermişti.

Dolar/TL geçen haftaya 5.64 seviyesinin altını test ederek başlasa da jeopolitik risklere yönelik endişelerle haftaiçinde 5.75’in üzerini gördü. Enflasyonun Eylül’de tahminlerin altında kalması ardından ise TCMB’nin Ekim’de beklentilerin üzerine faiz indirimi yapabileceği endişesi TL’yi daha da baskıladı.

Cuma günü kapanışta 5.70 seviyesinde olan dolar/TL, ABD’nin Türkiye’nin Suriyeoperasyonu hakkındaki açıklamasının ardından en yüksek 5.72 seviyesinde işlem gördü.

DOLARDA SON DURUM!
Dolar/TL bugün saat 08.32 itibarıyla 5.7125/5.7178'den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Telefon görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada Erdoğan ve Trump’ın Kasım ayında Washington’da görüşecekleri de belirtildi.

Işık Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak kurda bir sıkışma ve belirsizliğin hakim olduğunu söyleyerek, “Piyasalar jeopolitik ve siyasi riskleri izliyor. Öte yandan beklentilerin altında gelen enflasyon verisi sonrası TCMB’nin ne kadarlık indirim yapacağı önem kazandı. Zira önden yüklemeli faiz indirimleri ardından TL’nin ‘carry trade’ cazibesi azalıyor bu da TL’nin değerlenmesi üzerinde baskı oluşturuyor. Dolayısıyla 250-300 baz puanlık bir indirim TL’nin cazibesinin kaybolmasına neden olabilir.” dedi.

REUTERS

SIRADAKİ HABER