Dolar/TL ne kadar oldu? Dolarda hızlı düşüş… Dolar neden düştü?

Dolar/TL'de beklentilerin altındaki enflasyon verisinin ardından başlayan ve dün de devam eden düşüş eğilimi ve TL'nin pozitif ayrışma trendi devam ediyor. Dolar /TL bu sabah güne 5.68 seviyesinin altında başladı. Peki dolar neden geriledi? İşte cevabı...

© REUTERS
Dolar/TL ne kadar oldu? Dolarda hızlı düşüş… Dolar neden düştü?

Dolar/TL, yıllık enflasyonun Ağustos’ta beklentilerin üzerinde düşüş kaydetmesinin ardından faiz indirim sürecinde TCMB’nin elinin güçlendireceği görüşü ve küresel merkez bankalarının gevşeme yanlısı politikalarını sürdüreceği beklentisi ile düşüşünü sürdürüyor.

Dolar/TL saat 08.40 itibarıyla 5.6530/5.6571’den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Enflasyon verisi öncesinde küresel piyasalara odaklı seyir izleyen dolar/TL’de ticaret savaşları baskısı gözleniyordu. Kur haftaya 5.85 civarında başlamıştı.

Bugün iç piyasada takip edilecek bir veri gündemi bulunmazken, ABD’de ADP özel sektör istihdamı ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları başta olmak üzere yoğun veri gündemi izleniyor.

Bankacılar dolar/TL’deki düşüşte yıllık enflasyonun Ağustos’ta beklentilerin üzerinde düşüş kaydetmesinin ardından faiz indirim sürecinde TCMB’nin elinin güçlendireceği görüşü ve küresel merkez bankalarının gevşeme yanlısı politikalarını sürdüreceği beklentisinin belirleyici olduğunu belirtiyorlar.

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını 12 Eylül’de, Fed ise 18 Eylül’de açıklayacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre TÜFE Ağustos’ta %1.3 olan beklentilerin oldukça altında %0.86 artış gösterdi. TÜFE yıllık bazda ise yüzde 15.01 artarak %15.51 olan beklentilerin altında kaldı.

JPMORGAN: 275 BAZ PUAN HAFTAYA, YIL SONUNA KADAR 475 BAZ PUAN İNDİRİM

JPMorgan ekonomisti Yarkın Cebeci, enflasyon sonrası yayımladığı raporda, hükümetin daha fazla fiyat artışı yapma ihtimali riskine rağmen yıl sonu enflasyon tahminlerini %14’ten %12.6’ya indirdiklerini belirterek, “Enflasyon dinamiklerindeki son iyileşme, enflasyon tahminlerindeki iyileşmenin devam edeceği beklentisi, kur istikrarı ve düşük faizli küresel ortam, TCMB’nin sert faiz indirimlerine devam etmesine imkan tanıyor” dedi.

JPMorgan faiz indirim beklentisini 12 Eylül toplantısı için 125 baz puandan 275 baz puana çıkarırken, yıl sonuna kadar yapılacak indirimlere ilişkin toplam beklentisini ise 275 baz puandan 475 baz puana yükseltti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada yüksek faize karşı olduğunu ve politika faizinin daha da düşeceğine inandığını, çünkü Merkez Bankası’nın yeni yönetiminin bu konuda anlayışını ortaya koyduğunu söyledi.

Erdoğan “Benim faize alerjim var, yüksek faize karşıyım” dedi. Erdoğan önümüzdeki yıl için ise %5 büyüme hedefine kitleneceklerini de söyledi.

Küresel piyasalarda ise dolar nispeten zayıf seyrini sürdürüyor. Yatırımcıların ABD-Çin ticaret görüşmelerinin gelecek ay yapılacağına dair açıklamayı memnuniyetle karşılaması ve yen gibi güvenli liman varlıklardan uzaklaşmalarıyla, Avustralya doları ve yuan gibi riske duyarlı para birimleri yükseldi.

Dolar endeksi hafif yükselse de bir haftanın dip seviyesinden uzaklaşmadı.

Yatırımcılar artık Fed’in Noel öncesi faiz indirimine gideceğini daha güçlü fiyatlamaya başlamış durumda. Vadeli işlem kontratları Fed’in 25 baz puan faiz indiriminin tümüyle fiyatlandığını gösteriyor.

Euro bölgesi ekonomisini canlandırmaya çalışan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kararlarında söz sahibi yöneticiler de, faiz indirimi, faizlerin uzun süre düşük kalacağına yönelik daha kuvvetli bir taahhüt metni ve bankaları negatif faizlerin yan etkilerinden koruyacak bir destek paketi üzerinde çalışıyorlar.

Küresel düşük faiz ortamı hem TCMB’nin faiz indirimlerinde elini kuvvetlendiriyor, hem de küresel risk iştahını canlı tutarak Türkiye piyasalarında iyimser fiyatlamaları destekliyor.

Tahvil piyasasında ise enflasyon verisi sonrası getirilerdeki düşüş eğilimi devam ediyor. 10 yıllık tahvilde bileşik getiri veri sonrası yaklaşık 55 baz puan geriledi. Dün spot piyasada ortalama bileşik getiri %15.41 valörde son işlem %15.36 oldu.

İki yıllık gösterge tahvilde de 50 baz puan düşüşle benzer bir trend söz konusu. Dün bu tahvilde spot piyasada ortalama bileşik getiri %15.92 valörde son işlem %15.81 oldu.

REUTERS

SIRADAKİ HABER