Dövize kaçış son 15 yılın zirvesinde

Vatandaşlar, tasarruflarını döviz olarak saklıyorlar. İktidar döviz bozdurun dese de, Türk Lirası’ndaki değer kaybını telafi etmek isteğinin de etkisiyle Türkiye’de dövize yönelme oranı son 15 yılın zirvesinde.

© AA
Dövize kaçış son 15 yılın zirvesinde

AKP iktidarı ülkeyi seçimden seçime sürüklerken derinleşen ekonomik kriz her kalemi etkiliyor. Karşılıksız çekler ikiye katlanırken, üretim düşmeye, dolar tırmanmaya devam etti. Asgari ücret ise eridi. 2010 yılında yabancı para mevduatlarının toplam mevduatlar içindeki oranı yüzde 29,4 iken 2019’da bu oran yüzde 53,7 oldu ve son 15 yılın zirvesine çıktı. Bundan önceki rekor 2002 yılında yüzde 57,2 ile gerçekleşmişti. Döviz mevduat oranları 90’lı yılları andırırken, uzmanlar en büyük sorunun siyasi ve ekonomik belirsizlik olduğunu vurguluyor. 

Birgün Gazetesinin haberine göre En son 2018 yılının ağustos ayında Türkiye bankacılık sektöründeki toplam mevduatların yüzde 50,6’sı yabancı paralardan oluşurken bu oran 2019 mart ayında yüzde 53,7’ye fırladı. Yurttaş Türk Lirası’ndaki değer kaybını telafi etmek için dövize kaçıyor. Öte yandan döviz kurundaki dalgalanmayı durdurmak için palyatif önlemlerle yapılan müdahaleler devam ediyor. 

YSK’nin hukuksuz kararı sonrası hafta boyunca yükseliş grafiğini sürdüren dolar kuru hafta kapanışında günü sert şekilde düşerek tamamladı. Kurun düşmesinde Almanya merkezli Bild gazetesinin S-400 haberi etkili olduğu söylense de piyasada dolaşan başkaca dedikodular da mevcut. 

Cuma günü Alman Bild gazetesinde çıkan “Türkiye S-400 alımını erteledi” başlıklı haber Türk Lirası’nın değerlenmesine yol açtı. Ancak Türkiye’de kamu bankalarının milyar doların üzerinde döviz sattığı da piyasalarda dolaşan dedikodular olarak kayda geçti. Reuters haber ajansının bildirdiğine göre Türk kamu bankalarının bir hafta içinde piyasaya 4,5 milyar dolar sattığını iddia etti. 

Öte yandan dolar kurundaki gerilemede bir diğer faktörün de kabinede bir değişiklik yapılacak dedikodusu etkili olduğu söyleniyor. Özellikle YSK’nin hukuksuz kararı sonrası piyasalarda yaşanan çalkantı boyunca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kamuoyu önüne çıkarak açıklama yapmaması bu dedikoduyu güçlendiren argüman oldu. 

Hafta içinde 6,25 TL seviyesini gören dolar kuru, Cuma kapanışta 6 liranın altına doğru inmişti. 

SIRADAKİ HABER