Ekonomim yazarı Özatay: Yeni Ekonomi Modeli, “durgunluk-yüksek enflasyon-yüksek cari açık-bozulan gelir dağılımı" olarak tanımlayabiliriz

Ekonomim yazarı Fatih Özatay, yazısında şunları belirtti:

© Shutterstock
Ekonomim yazarı Özatay: Yeni Ekonomi Modeli, “durgunluk-yüksek enflasyon-yüksek cari açık-bozulan gelir dağılımı" olarak tanımlayabiliriz

"Yeni Ekonomi Modeli olarak adlandırılan modelin ne biçim bir şey olduğu pek açıklanmadı. Zaman zaman söylenenlerden çıkarsamalar yapmaya çalıştık. Söylenenler sıklıkla U-dönüşü içerince, çıkarsama işi bayağı zahmetli bir iş haline gelmişti. Çok şükür artık bu zahmete katlanmaya gerek kalmadı.

Sonuçlara bakarak Yeni Ekonomi Modelinin ne olduğunu açıklamak mümkün artık: “Durgunluk-yüksek enflasyon-yüksek cari açık-bozulan gelir dağılımı” modeli olarak tanımlayabiliriz yeni modeli.

 Beklendiği gibi bir çeyrek öncesine kıyasla GSYH yüzde 0.1 oranında azaldı. Öncü göstergeler son çeyrekte de bu eğilimin sürdüğünü gösteriyorlar. Dördüncü çeyrekte üçüncü çeyreğe kıyasla yüzde 0.4 civarında bir küçülme şaşırtıcı olmayacak. Dolayısıyla, GSYH’nin yılın ikinci yarısında yerinde saydığı anlaşılıyor.

GSYH’den bir gün önce açıklanan Ekim ayı dış ticaret verisi, dış ticaret açığının rekora koştuğunu gösteriyor. Son on iki ayda tam 103 milyar dolara ulaştı. Dolayısıyla da cari açık artmaya devam ediyor. Enflasyonun yüksekliği malum; Aralık ve Ocak ayında geçen yılın yüksek enflasyonları çakacak ve bu nedenle yıllık enflasyon yüzde 50’lere düşecek diye seviniyoruz.

Oysa yüzde 50 enflasyon da çok yüksek bir enflasyon. Gelir dağılımında bozulma ise açık: GSYH’den işgücünün aldığı payda azalma sürüyor."

Yazının tamamı için tıklayın

SIRADAKİ HABER