EPDK'den Shell'e soruşturma

Shell hakkında, bayilere talep akaryakıtı vermeme veya sınırlı miktarda verme iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, gerek görülmesi halinde cezai işlem uygulanacağını açıkladı.

© AA
EPDK'den Shell'e soruşturma

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK), Shell Petrol AŞ hakkında soruşturma başlattı. EPDK soruşturmanın, Shell’in bayilere talep ettikleri akaryakıtı vermediği veya sınırlı miktarda verdiği iddiasıyla başlatıldığı bildirdi.


EPDK‘den yapılan açıklamada şöyle:

“Kurumumuz tarafından 17.09.2019 tarihinde Shell Petrol A.Ş’nin herhangi bir arz sıkıntısı yaşanmamasına rağmen, bayilerinin istediği akaryakıtı vermediği ya da çok sınırlı miktarda verdiği gelen şikayetler doğrultusunda tespit edilmiştir. İsmi ne olursa olsun, hiçbir dağıtım şirketinin serbest piyasa koşullarında belirlenen akaryakıt fiyatları üzerinden manipülasyon yapmasına ve tüketiciyi mağdur etmesine izin verilmeyeceği bilinmelidir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu piyasa faaliyetlerini bozacak bu tip girişimlerle ilgili gerekli adımları atmakta tereddüt göstermeyecektir. Shell Petrol A.Ş ile ilgili soruşturma süreci başlatılmış olup gerek görülmesi halinde cezai işlem uygulanacaktır. Bütün dağıtım şirketlerimizin üzerine düşen sorumluluğu bihakkın yerine getirmesine rağmen tek bir şirketten kaynaklanan bu olayın tekrarlanmaması, akaryakıt piyasamızın sağlıklı işleyişi açısından  büyük önem taşımaktadır.” (AA)

SIRADAKİ HABER