Erdoğan'dan Suriye mesajları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB'da düzenlenen Ekonomi Şurası'nda Minbic konusuna değinerek, “Münbiç’i güvenliğe alıp, sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

© AA
Erdoğan'dan Suriye mesajları

Erdoğan, burada yaptığı açıklama, "Kendi medeniyetini, tarihini, kültürünü, ecdadını ısrarla kötüleyen, küçümseyen, aşağılayan, karikatürize eden bir zihniyetin bu ülkenin geleceğine zerre kadar katkısının olması mümkün değildir" dedi. 

"Trump, 75 milyar dolar ticaret hacmi hedefini söyledi” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“İş dünyasının yanındayız ama spekülatiflerin karşısındayız. İçimizdeki kifayetsizlerin bir türlü anlamak istemediği bir diğer husus da, güçlü olmadan güvende olamayacağımızdır. Ülkemizin güvenliğinin sınırlarımızdan değil ötesinden başladığına inanıyorum. Yıllardır bu milleti içine kapatarak başına gelenlere rıza göstermeye mecbur bırakanlar bizim bu politikamıza karşı gelmeye çalışıyorlar. Birinci planda sınır ötesinde terörle mücadele ediyoruz.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yapacağı görüşmeye ilişkin değerlendirmede bulunan Erdoğan, "20 mil sınırlarımızın ötesinde. Bu bizim için bir koridor. Yarın inşallah Rusya ziyaretimiz var. Değerlendirmeler yapacağız” dedi.

Suriye’nin toprak bütünlüğü konusuna değinen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Güçlü olmadan güvende olamayız, güvenliğimiz sınırlardan değil ötesinden başlar. Ülkemize en ufak bir saldırıda bulunanlar bedelini ağır ödeyecek. Sayın Trump ile görüştüğümüz gibi 20 mil yaklaşık 30-32 kilometre bizim için bir koridor. Sayın Putin ile de görüşeceğiz, değerlendirmeler yapacağız. Suriye'nin toprak bütünlüğü üzerinde hesabımız yok, Suriye Suriyelilerindir.”

MİNBİC KONUSU

“Suriye Suriyelilerindir” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Münbiç’in güvenliğini alacak ve orayı da sahiplerine teslim edeceğiz. İşte sınırlardayız. Bütün gücümüzle oralardayız. Şayet bize verilen sözler tutulur ve süreç işlerse ne ala aksi takdirde hazırlıklarımızı zaten büyük ölçüde tamamladık kendi stratejimiz doğrultusunda gereken adımları atmaya başlayacağız.1 yıl önce söylenenleri hatırlıyorsunuz, Afrin’e girmeyin diyorlardı. Meğer bizi bir süre daha Afrin’den uzak tutmak istiyorlarmış. Münbiç’i güvenliğe alıp, sahiplerine teslim edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 14:45
SIRADAKİ HABER