EYT yaş sınırı olacak mı, son durum ne?

EYT için yıllardır mücadele eden vatandaşlara rağmen karşı çıkan AKP, yaklaşan seçimin etkisiyle çalışmalara hız verdi. EYT için kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı gündeme gelirken konu hakkında açıklamada bulunmadı. Yabancı basına konuşan Türk yetkililer EYT ile ilgili yeni planları ortaya çıkardı. Buna göre ilk planlarında 1.5 milyon insanı etkilemesi beklenirken, Erdoğan’ın çok daha az çalışanı dahil etmeyi gündemine aldığını açıkladı.

© shu
EYT yaş sınırı olacak mı, son durum ne?

EYT ile yaş şartı aranmazken, emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamış olmak gerekiyor ancak son dönemde yapılan görüşmeler sonunda EYT yaş şartı gelebileceği konuşuluyor.

EYT YAŞ ŞARTI GELECEK Mİ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, önceki açıklamalarında yaş sınırı olmayacağını duyurmuş, kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini dolduran ve 5 bin prim günün tamamlayanların düzenlemeden yararlanacağını açıklamıştı.

Henüz kesin olmamakla birlikte son dönemlerde kulislerde, EYT için yaş şartı aranabileceği konuşuluyor. Kararın yeni bir toplantının ardından verilmesi bekleniyor.

Buna göre kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı gündeme geldi. EYT ile birlikte iki milyon kişinin emekli olma durumu oluşmasından dolayı bütçe üzerindeki yükü azaltmak için yaş şartı getirileceği iddia ediliyor.

EYT için kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı gündemdeyken Bakan Bilgin açıklamasında bütçe görüşmelerinde konuya açıklık getireceğini ifade etmişti ancak konuya değinmedi.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT) NE ZAMAN ÇIKACAK?

Bakan Bilgin, EYT konusunun kamuoyunun en çok ilgilendiği bir konu olduğun, ancak bugüne kadar uzamasının birkaç nedeni olduğunu söyledi. EYT’nin kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı getirilerek yaş şartıyla çıkarılacağına ilişkin söylentilere hiç değinmeyen Bakan Bilgin, şu ifadeleri kullandı;

*EYT konusu en önemli konulardan biri. Uzamasının nedeni herkesi dinliyoruz. Şimdi odaları dinliyoruz. Bu işverenleri de yakından ilgilendiriyor. Mali yükünün de olduğunu söylüyorlar. Bunun yanında tazminat ve kalifiye elamanlarından olacaklarını belirtiyorlar.

*Yaş sınırını öteleyin, şunu öteleyin bunu öteleyin diyenler de oluyor. Bilindiği gibi bu düzenleme 8 Eylül 1999 öncesi çalışanları bu kapsıyor. Ancak sigortalılık süresi dijitale aktarılmayanlar da var. Bunu da halletmeye çalışıyoruz. İnşallah sözümü tutarım ve bu ocak ayına sarkmaz ve bu ay Meclis'e gelir. En kapsamlı düzenlemeyi yapacağız.

*Biliyorsunuz burada 3 temel kriter var. Bunları bugün komisyonda da söyledim. Bugün yaş şartı olmasaydı haziran ayına göre ne kadar insan emekli olabilir, onu açıklamıştım, 1 milyon 600 bine yakın.

“GERÇEKÇİ BİR ÇALIŞMA YAPMAMIZ LAZIM”

*Bugün bu sayı biraz daha yükselmiş bulunuyor. Ocak ayında bu biraz daha yükselecek. Dolasıyla bütün verileri ele alıp gerçekçi bir çalışma yapmamız lazım. Özel sektöre, kamuya yansıyacak yükün hepsini ortaya çıkardıktan sonra tüm kamuoyuyla paylaşacağım.

*Burada şunu açıkça ifade etmek isterim; Türkiye'nin emekçileri önümüzdeki günlerde asgari ücreti öğrenecek. Biz burada emekçilerimizden yana tavır alacağız. Bundan kimsenin endişesi olmasın.

EYT de gündeme geldiğinde aynı kapsayıcılıkta olacaktır.


EYT PLANINI YABANCI BASIN ORTAYA ÇIKARDI

Türkiye'de gündem yoğunluğunun önemli bir parçası haline gelen emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir formülün ortaya çıktığını ABD medyasına konuşan Türk yetkililer aktardı.

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg'e konuşan Türk yetkililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT ile ilgili yeni hamleler hazırlığı içerisinde olduğunu söyledi.

“Erdoğan bütçedeki masrafı minimuma indirmek için kritik seçim vaadini tıraşlayabilir” başlığıyla paylaşılan haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan devlet ve özel sektör çalışanlarının erken emeklilik planlarını bütçede baskı yaratması sebebiyle daraltabileceğini üst düzey Türk yetkililer söyledi” ifadesi kullanıldı.

Gelecek yıl yapılması planlanan seçimlerde kritik bir seçim vaadi olan emeklilikte yaşa takılanlar konusunun ilk planlarında 1.5 milyon insanı etkilemesi beklenirken şu an Erdoğan'ın çok daha az çalışanı dahil etmeyi gündemine aldığını da ismini açıklamayan bir yetkili söyledi.

Yetkililer ayrıca Erdoğan'ın Pazartesi günü yapılacak kabinede bir karar alabileceğini de belirtirken, bu hamle ile birlikte Erdoğan'ın seçmen tabanını da kuvvetlendirebileceği kaydedildi.

EYT'DE YENİ PLAN NE OLACAK?

Bloomberg'in haberinde ise, “Türkiye hükümeti şu anda EYT'ye hak kazananların yüzde 60'ını kapsayacak bir plan üzerinde duruyor. Orijinal planın maliyetinin 250 milyar TL'ye çıkabileceği belirtilirken, bu rakamın ülkedeki yaklaşık 14 milyon emeklinin bu yıl boyunca Ekim ayına kadar sosyal güvenlik sistemi harcamasının 3 katı olduğu aktarıldı” denildi.

Yetkililer alternatif plan ile birlikte erken emekliliğin yaşlı çalışanları kapsayacağını belirtti.


EYT İÇİN TARİH VERDİ

AKP Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Akbaşoğlu, “EYT ve sözleşmeli personelin kadroya geçilmesine ilişkin düzenlemeleri aralık ayı içinde yapmayı planlıyoruz. En kötü ihtimal 2023 yılı başında yasalaşmasına şahit olacağız” dedi.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Staj ve çıraklık dönemi sigortaların EYT için başlangıç sayılıp sayılmayacağıyla ilgili bir soruya Bilgin, “Onlar farklı. Onlar EYT kapsamında değil zaten. Sigorta girişi olanlarda bir sorun yok. Çıraklık ve stajyerlik bir sigorta girişi değil. Onlar sağlık sigortasını korumak üzere geliştirilmiş bir sistem.” yanıtını verdi.

EYT konusunda bir düzenlemenin çıkacağını bildiren Bilgin, bu düzenlemenin ayrıntılarını gerekli hesaplamaların ardından kamuoyuyla paylaşacaklarını dile getirdi.

EYT NEDİR, YAŞ ŞARTI VAR MI?

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar EYT'li (emeklilikte yaşa takılan) sayılıyor. Zira 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın prim günü ve sigortalılık süresi şartları sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklikle prim günü ve sigortalılık süresi şartlarının yanı sıra bir de yaş şartı getirildi.

EYT'li sayılmak için sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olup, emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamış olmak gerekiyor.

SIRADAKİ HABER