Fed’den sıfır faize devam mesajı

Corona virüsüyle mücadele için piyasaya dolar pompalamaya karar veren Amerikan Merkez Bankası (Fed) bu tavrını devam ettirecek gibi gözüküyor. 9-10 Haziran tarihinde yapılan para politikası toplantısının tutanaklarına göre ülkede işsizliğin toparlanması faizler üzerinde belirleyici olacak. Fed'in faizleri düşük tutması, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere dolar akışı için büyük önem taşıyor. Büyümek ve dış borçlarını çevirmek için dış kaynak girişine ihtiyaç duyan ülkeler için Fed'in faizleri düşük tutması ve dolar bolluğu sağlaması kritik önemde. Fed mart ayında faizleri 0 - 0.25 aralığına çekmişti. Ayrıca banka 700 milyar dolarlık genişleme programı açıklamıştı.

© REUTERS
Fed’den sıfır faize devam mesajı

ABD Merkez Bankası (Fed) politika yapıcıları corona virüsü salgınının tetiklediği resesyondan daha hızlı bir toparlanma sağlamak amacıyla, belirli koşullar sağlanana kadar faiz oranlarını düşük tutmaya yönelik küresel ekonomik kriz dönemi uygulamasını tekrar uygulamaya başlamayı düşünüyor.

Fed’in 9-10 Haziran’da yaptığı para politikası toplantısının dün akşam yayımlanan tutanaklarına göre politika yapıcılar, faiz belirleme politikasını belirli ekonomik sonuçlara bağlanılmasına “genel olarak destek verdi.”

“Birçok” politika yapıcı enflasyonun Fed’in %2 hedefine ulaşana veya ılımlı bir şekilde bu seviyeyi geçene kadar faizleri düşük tutma sözünü destekledi.

AZ SAYIDA KİŞİ FAİZLERİN YÜKSELECEĞİ SİNYALİNİ VERDİ
Birkaç politika yapıcı, faizlerdeki değişiklikleri belirli bir işsizlik oranına bağlamayı tercih ederken, “az sayıda” kişi ise gelecekte belirli bir tarihe kadar gevşek para politikası sözü vermek istedi.

İki politika yapıcı finansal istikrar risklerine atıfta bulunarak bu tür bir politikayı benimseme riski konusunda uyarıda bulunsa da, tutanaklar, ekonominin gidişatı hakkında daha fazla bilgi edindikçe, politika yapıcıların genel olarak hem faizler hem de tahvil alımları için halka daha net ileriye dönük yönlendirme sağlamayı desteklediğini gösterdi.

Tutanaklar dünyadaki diğer merkez bankaları tarafından kullanılan bir strateji olan getiri eğrisinin kontrolü de dahil olmak üzere, alternatif destek biçimlerine çok daha az destek olduğunu ve bu konularda birçok soru işareti olduğunu gösterdi.

Fed yetkilileri, ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü ekonomik gerilemeye maruz kalacağını öngörüyor ve öngörülebilir gelecek için destek sağlamaktan vazgeçmek gibi bir niyetleri yok.

TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ NE?
Corona virüsüyle mücadele için piyasaya dolar pompalamaya karar veren Amerikan Merkez Bankası (Fed) bu tavrını devam ettirecek gibi gözüküyor. 9-10 Haziran tarihinde yapılan para politikası toplantısının tutanaklarına göre ülkede işsizliğin toparlanması faizler üzerinde belirleyici olacak.

Fed’in faizleri düşük tutması, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere sıcak para akışı için büyük önem taşıyor. Türkiye gibi büyümek ve dış borçlarını çevirmek için dış kaynağa ihtiyaç duyan ülkeler, doların faizinin düşük olması durumunda bunu daha kolay yapabiliyor. Fed’in faizleri artırması ise, 2013-2018 döneminde olduğu gibi Türkiye gibi ülkelerde finansal riskleri artırabiliyor.

Fed mart ayında faizleri 0 – 0.25 aralığına çekmişti. Ayrıca banka 700 milyar dolarlık genişleme programı açıklamıştı. (Reuters)

SIRADAKİ HABER