Fitch küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminini düşürdü

Raporda, en büyük aşağı yönlü revizyonların gelişmekte olan ülke ekonomileri ile Euro Bölgesi'nde yapıldığına işaret edildi

© AFP
Fitch küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminini düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomik etkilerinin derinleşmeye devam ettiğini belirterek, daha önce yüzde 3.9 küçülmesini beklediği küresel ekonominin bu yıl yüzde 4.6 daralacağını öngörüsünde bulundu.

Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre, Fitch Ratings tarafından güncellenen Küresel Ekonomik Görünüm Raporu, 'Koronavirüs Şoku Genişliyor' başlığıyla yayınlandı. Küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiği raporda, daha önce yüzde 3.9 küçülmesi beklenen dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 4.6 daralacağı tahmin edildi.

Raporda, küresel ekonominin 2021'de yüzde 5.1'lik büyüme performansı göstermesinin beklendiği kaydedildi.

Euro Bölgesi için yüzde 8.2'lik daralma beklentisi

Covid-19 salgınının ekonomik etkilerinin genişlemeye ve derinleşmeye devam ettiğine dikkat çekilen raporda, normalleşmenin uzun zaman alacağı ifade edildi. Raporda, en büyük aşağı yönlü revizyonların gelişmekte olan ülke ekonomileri ile Euro Bölgesi'nde yapıldığına işaret edilerek, daha önce yüzde 7 daralması beklenen Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 8.2 küçülmesinin öngörüldüğü aktarıldı.

Raporda, Euro Bölgesi ekonomisinin 2021'de yüzde 4.4 büyüyeceği tahmin edildi.

ABD ekonomisinin görünümüne ilişkin tahminlerin sabit tutulduğu raporda, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 5.6 daralacağı, 2021'de ise yüzde 4 büyüyeceği tahmin edildi.

Gelişmekte olan ülke ekonomilerinin tahminleri, aşağı yönlü revize edildi

Raporda, Çin hariç gelişmekte olan ülke ekonomilerine yönelik aşağı yönlü revizyonlar yapıldı. Daha önce ortalama yüzde 0.5 daralması beklenen gelişmekte olan ülkelerin bu yıl yüzde 1.7 küçüleceği öngörüldü.

Gelişmekte olan ülke ekonomilerinin 2021'de ortalama yüzde 6.6 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Raporda, Kovid-19 salgınının ortaya çıktığı Çin'de ekonominin bu yıl yüzde 0.7, 2021'de ise yüzde 7.9 büyüyeceği tahmin edildi.

Tahminlerde en büyük düşüş Hindistan'da

Gelişmiş ülke ekonomilerinin tahminlerindeki en büyük düşüşün Hindistan'da yapıldığına dikkat çekilen raporda, Hindistan ekonomisinin bu yıl yüzde 5, Brezilya ekonomisinin ise yüzde 6 küçülmesinin beklendiği kaydedildi.

Raporda, Rusya ekonomisinin ise bu yıl yüzde 5 daralacağı öngörüldü.

Türkiye ekonomisiyle ilgili tahminlere de yer verilen raporda, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3 daralacağı, 2021'de yüzde 5 büyüyeceği tahmin edildi.

Raporda, en büyük aşağı yönlü revizyonların gelişmekte olan ülke ekonomileri ile Euro Bölgesi'nde yapıldığına işaret edildi

Fitch küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminini düşürdü

SIRADAKİ HABER