Gümrük müşavirleri 111. yaşlarını kutluyor

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği'nin açıklamasına göre gümrük müşavirliği mesleği bu yıl 111. yılını kutluyor.

© AA
Gümrük müşavirleri 111. yaşlarını kutluyor

Dış ticaretin en önemli aktörlerinden biri kabul edilen “Gümrük Müşavirleri” 111. yaşlarını kutluyorlar. Gümrük Müşavirliği Mesleği, 1909 Yılında yayınlanan Talimatname ile özel bir ruhsatla yapılabilmesine izin veriliyor.

Türkiye dış ticaret işlemlerinin %92'sini gerçekleştiren ve en yüksek “Hukuksal Risk”i taşıyan meslek olarak kabul edilen Gümrük Müşavirlerine; 01 Temmuz 1909 tarihinden itibaren özel ruhsatla iş yapma şartı getirilmiştir. Padişahın özel Talimatnamesi ile yürürlüğe giren bu özel ruhsatla; gümrük idarelerinde iş takibinin ancak dış ticaret ve gümrük konusunda bilgi, tecrübe ve deneyim sahibi Gümrük Müşavirlerinin yapabilmeleri sağlanmıştır. 1 Temmuz 1909 tarihinde hayata geçen Talimatname ile Gümrük Müşavirleri; ülkemizin kanunlar çerçevesinde görev tanımı yapılmış ve özel yetkilendirmeye sahip en eski mesleklerden biri oldu.

“Dolaylı Temsil” yetkisi ile Gümrük Müşavirleri; gümrük işlemlerini yaparken bir taraftan Dış Ticaret Erbabının haklarını kanun çerçevesinde korumak ve onları temsil etmekle yükümlü, diğer taraftan da Kamu adına gümrük vergilerinin tahsili, ürün güvenliğinin yanı sıra insan, hayvan sağlığının, çevre ve doğanın korunması, ülke güvenliği konusunda da önemli sorumlulukları üstlenmekte.

SIRADAKİ HABER