Hazine yüzde 10 faizle 1,5 milyar dolar borçlandı

Hazine 5 yıl vadeli eurobond ihracını yüzde 10 faizle 1,5 milyar dolar borçlanma ile tamamladı.

© REUTERS
Hazine yüzde 10 faizle 1,5 milyar dolar borçlandı

Hazine 2028 vadeli eurobond ihracını 1,5 milyar dolar borçlanma ile tamamladı.

Reuters’a bilgi veren bankacılar, ihracın yüzde 10 faiz ile tamamlandığını ve ihraca yaklaşık 5 milyar dolar talep geldiğini söylediler.

ABD’nin 5 yıllık vadeli hazine tahvil faizi yüzde 4,40 seviyesinde bulunuyor. Diğer ülkeler dolar cinsi borçlanırken bu faizin üzerine ülke risk primi kaynaklı fark ödüyor.

Merkez Bankası’nın bankalara uzun vadeli hazine tahvili tutma zorunluluğu getirmesi sonrasında Hazine’nin TL borçlanma faizleri sert biçimde düşmüştü. Örneğin dünkü Hazine ihalesinde 10 yıl vadeli ihalede bileşik faiz yüzde 12,07 ile yüzde 85’i aşan resmi enflasyonun belirgin altında olmuştu.

YABANCI BANKALARA YETKİ
Hazine’den dün yapılan yazılı açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2022 yılı dış finansman programı çerçevesinde dolar cinsinden 2028 vadeli bir tahvil ihracı gerçekleştirmek üzere bugün Bank of America Merrill Lynch, Goldman Sachs ve JPMorgan’a yetki vermiştir” denilmişti.

Geçen yıl uluslararası sermaye piyasalarından, hedefleri doğrultusunda 10 milyar dolar borçlanma gerçekleştiren Hazine 2022’de 11 milyar dolar borçlanma öngörüyor.

Hazine bu yıl bu ihraçla birlikte 9 milyar dolar borçlanma gerçekleştirmiş oldu.

Hazine bu yıl daha önce şubat ayında sukuk ihracı ile 3 milyar dolar, mart ayında eurobond ihracı ile 2 milyar dolar ve ekim ayında yine sukuk ihracı ile 2,5 milyar dolar borçlanmıştı. Ekimdeki sukuk ihracında faiz yüzde 9,75 olmuştu.

SIRADAKİ HABER