IMF: İran’da enflasyon yüzde 40’ı aşabilir

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Ortadoğu ve Orta Asya Ülkeleri Bölümü Direktörü Jihad Azur, İran ekonomisinin ABD’nin yaptırımları sebebiyle geçen yılın ardından bu sene de daralma yaşayacağını, enflasyonun da yüzde 40'ları bulacağını öngördüklerini söyledi.

© AFP
IMF: İran’da enflasyon yüzde 40’ı aşabilir

İran'ın para birimi Rial, geçen yıl yüzde 60'tan fazla değer kaybetmişti. Para biriminde yaşanan değer kaybı dış ticareti zora sokmuş ve enflasyonu yükseltmişti.

GEÇEN YIL 2 YAPTIRIM PAKETİ AÇIKLANMIŞTI

7 Ağustos 2018'de açıklanan ilk yaptırım listesinde İran hükümetinin ABD doları satın alması, altın ve değerli madenlerle ticaret yapması yasaklandı.

Ülkenin kömür, çelik, alüminyum ticareti ve otomotiv sektörü de listede yer aldı. İran'ın yolcu uçakları ve uçak parçası ithalatı engelleniyor.

İran'ın para birimi üzerinden ülke dışında yapacağı işlemlere kısıtlamalar getiriliyor. İran'da yapılan el yapımı halı ve gıda ürünlerinin ihracatı yasaklanıyor.

5 Kasım'da uygulamaya başlanan ikinci yaptırım paketinin büyük bölümünü ülkenin önemli gelir kaynağı petrol ticareti oluşturuyor.

Hedefteki şirketler ve sektörler ise "İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC), İran Petrol Ticaret Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketi, İran liman işleticileri, İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik Şirketi (IRISL), İran Merkez Bankası ve bazı İranlı mali kuruluşlarla olan işlemler, aracılık ve sigorta şirketleri ve İran enerji sektöründeki kuruluşlar.

SIRADAKİ HABER