İstanbul Havalimanı’nın taşınması üçüncü kez ertelendi

Üçüncü Havalimanı'nın taşınması ikinci kez ertelendi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük projesinin bu kez 7 Nisan'da açılması bekleniyor. Alanın açılması için bugüne kadar 1 Ocak, 3 Mart ve 7 Nisan tarihleri gündeme geldi.

© IMAGES
İstanbul Havalimanı’nın taşınması üçüncü kez ertelendi

İstanbul Havalimanı’nın taşınması tekrar ertelendi. Daha önce 3 Mart olarak duyurulan taşınma 7 Nisan 2019 saat 00:00’da bitecekmiş. Kademeli olacak geçiş döneminde ve sonrasında İstanbul Atatürk Havalimanı (LTBA) ve İstanbul Havalimanı´nın (LTFM) kullanım şartları açıklandı.

TAŞINMA 45 SAAT SÜRECEK
Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na  45 saatlik taşınma süreci; taşınma süreci 5 Nisan 2019 saat 03:00´da başlayıp, 7 Nisan 2019 saat 00:00’da bitecek. 45 saatlik süreçte; İstanbul Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı (LTFM) sadece base(üssü AHL olan) taşıyıcıların seferlerine açık olacak. 45 saatlik süreçte İstanbul Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı müşterek saatlik azaltılmış kapasite ile işletilecek.AHL ve İstanbul Havalimanı birlikte saatlik 35 iniş, – LTBA ve LTFM birlikte saatlik 35 kalkış, – LTBA ve LTFM birlikte saatlik iniş ve kalkış toplam kapasitesi 70 olarak uygulanacak.

AHL 7 NİSAN’DA TİCARİ UÇUŞLARA KAPANIYOR
7 Nisan 2019 saat 00:00 itibariyle, LTBA tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere kapatılacak.Bu tarihten itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı (LTBA) müstakil kargo, bakım/onarım, genel havacılık, hava taksi, iş uçuşları, devlet uçakları ile yapılan uçuşlar ve Otoritenin uygun göreceği trafiklerce kullanılacak.

İstanbul Havalimanı’nın taşınma işleminin daha önce 1 Ocak’a ertelenmesi bekleniyordu. 1 Ocak’ın ardından taşınma tarihi 3 Mart olarak belirtildi. 3 Mart’ın ardından 7 Nisan olarak taşınma tarihi güncellendi! Alan 29 Ekim’de sınırlı sayıda uçuş için açılmıştı.

SIRADAKİ HABER