'Kara Cuma'da kart rekoru kırıldı: 4.7 milyar TL

Bankaralararası Kart Merkezi, 29 Kasım'daki 'Kara Cuma' alışveriş festivalinde kredi kartıyla yapılan ödemelerde rekor kırıldığını açıkladı. Bir günde yapılan 4.7 milyon TL'lik harcamanın 1.4 milyon TL'si ise internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılmış.

© AA
'Kara Cuma'da kart rekoru kırıldı: 4.7 milyar TL

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kasım ayının dördüncü perşembe gününden sonraki cumaya denk gelen ve Türkiye’de “Süper Cuma”, “Şahane Cuma”, “Muhteşem Cuma”, “Efsane Cuma” gibi isimler de verilen “Kara Cuma” alışveriş festivalinde kartla yapılan ödemelerin miktarını açıkladı. Buna göre  29 Kasım Cuma günü 4,7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşti. Geçen yılın aynı gününe göre yüzde 36 daha fazla harcama yapıldı.

29 Kasım Cuma günü bir günde 2,6 milyon farklı kart internetten ödemelerde kullanıldı ve bir günde en fazla kartla internetten ödeme rekoru kırıldı. 29 Kasım’da kullanılan kartların yüzde 5’i, yani 130 bin farklı kartın ise ilk defa internetten ödemelerde kullanılması, indirimlerden faydalanmak için kart kullanıcılarının internet kanalını tercih ettiğini gösterdi.

4,7 milyar TL kartlı ödemenin 1,4 milyar TL’si internetten ödemelerle gerçekleşti. Yani her 3 TL değerinde kartlı ödemenin 1 TL’si internetten yapıldı.

Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, bu yıl internetten kartlı ödemeler yüzde 44 artış gösterirken, kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı da rekor kırarak yüzde 30 seviyesine ulaştı. Kullanıcılar, alışverişe gecenin ilk saatlerinden itibaren başlarken, 29 Kasım Cuma günü internetten yapılan kartlı ödemelerin en yoğunlaştığı saat dilimi 14.00-16.00 oldu. Bu saat aralığında tüm gün boyunca internetten yapılan kartlı ödemelerin yüzde 18’i, yani 5’te biri gerçekleşti. İnternetten ödemelerin yoğunlaştığı bir diğer saat dilimi 16.00-18.00 olurken, ödemelerin gün içinde öğleden sonra yoğunlaştığı görüldü. (AA)

SIRADAKİ HABER