Koç Holding'in kârı yüzde 31 azaldı

Petkim'in yılın ilk çeyreğindeki net kârı, yüzde 82 azalarak 154 milyon lira olarak gerçekleşti. Koç'un yılın ilk çeyreğindeki toplam kârı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32'lik azalışla 779 milyon lira oldu.

© AA
Koç Holding'in kârı yüzde 31 azaldı

Koç Holding, 2019 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 34,3 milyar TL gelir elde ederken, 779 milyon TL ana ortaklık payı net dönem kârı açıkladı. Böylece toplam net kâr, 2018’in ilk çeyreğine göre yüzde 30 azalmış oldu. Holdingin geçen yıl aynı dönem kârı ise 1,1 milyar lira olmuştu.
 
İSO 500’e göre Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde 13. sırada yer alan Petkim’in kârlılık oranı ise ekonomik krize bağlı olarak büyük düşüş gösterdi. Petkim ilk çeyrekte 154 milyon TL net kâr açıkladı. Petkim, geçen yıl aynı dönemde 871.7 milyon kâr açıklamıştı.

İlk çeyrek rakamlarına ilişkin Koç Holding’den yapılan yazılı açıklamada, CEO Levent Çakıroğlu’nun görüşlerine de yer verildi.

Çakıroğlu, ‘ilk çeyrekteki zorlu koşullara rağmen faaliyetlerini başarıyla sürdürdüklerini belirterek, disiplinli yönetim anlayışı, dengeli portföy ve güçlü bilanço ile başarılı finansal sonuçlara ulaştıklarını, kısa vadeli dalgalanmaları en iyi şekilde yönetirken, diğer yandan uzun vadeli hedefler doğrultusunda teknolojiye, inovasyona ve insan kaynağına yatırıma devam ettiklerini’ söyledi.

SIRADAKİ HABER