Mahkemelerdeki icra dosyaları 24 milyonu aştı

"Büyük bir borç krizi adım adım geliyor”

© AA
Mahkemelerdeki icra dosyaları 24 milyonu aştı

Borcunu ödeyemeyen ve icralık olan vatandaşların sayısı arıtıyor. İcra dairelerindeki dosya sayısı 24 milyon barajını da geçti.

Bu yıl 1 Ocak-5 Ağustos dönemini kapsayan 7 aylık süreçte icra ve iflas dairelerine 5 milyon 379 bin yeni dosya daha eklendi. İcra dairelerindeki dosya sayısı ise son bir yılda 1 milyon 466 bin adet artarak 5 Ağustos itibarıyla 24 milyon 53 bine ulaştı.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında 8 milyon icra dosyası bulunuyordu. Artık vatandaşın muhtarlıklara gelen icra tebligatlarını bile almaya gitmediğini söyleyen 

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Çünkü ödeyemiyorlar. İktidar ise izliyor, hiçbir önlem almıyor. Büyük bir borç krizi adım adım geliyor” diye konuştu.

Tekin, şunları söyledi:

“Vatandaş boğazına kadar borca batmış durumda. İcra daireleri icra dosyasıyla dolup taşıyor. İcra iflas dosyalarının patlaması, muhtarlıkların tebligatlarla dolmasına neden oldu. Temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanan vatandaş kredi, kredi kartı ve borçla yaşıyor. Bu tablo yıl sonuna doğru daha da kötüleşecek. Artan fiyatlar borç ödeme gücünü de düşürüyor. Yıl sonunda çok daha fazla insan hacizle karşılanacak, icra dosyaları iyice patlayacak. AKP milleti hacze düşüren parti diye anılacak.”

SIRADAKİ HABER