MB'den yeni swap limiti hamlesi

TCMB, bankaların döviz karşılığı TL swap piyasa limitini, Döviz ve Efektif Piyasası işlem limitlerinin yüzde 20'sinden yüzde 30'una çıkardı.

© AA
MB'den yeni swap limiti hamlesi

Merkez Bankası, bankalara gönderdiği duyuru ile swap limitlerinde değişikliğe gitti. Duyuruya göre, Döviz Karşılığı TL Swap Piyasası işlem limitlerini, Döviz ve Efektif Piyasaları işlem limitlerinin yüzde 20’sinden yüzde 30’una yükseltti. Böylece yurtdışı ile swap imkanları oldukça daralan bankaları rahatlatıcı bir adım atılmış oldu.

Merkez Bankası 4 Nisan’da yaptığı düzenlemede geleneksel swap ihale limitleri Döviz ve Efektif Piyasası işlem limitlerinin yüzde 20'sinden yani yaklaşık 10 milyar dolardan yüzde 30'una yani yaklaşık 15 milyar dolara yükseltilmişti. Kotasyon swap limitleri ise Döviz Efektif Piyasası işlem limitlerinin yüzde 20’si olarak kalmıştı. Bu da 10 milyar dolar olarak devam ediyordu. Şimdi bu limit de yükseltildi ve yüzde 30’a yani yaklaşık 15 milyar dolara yükseltilmiş oldu.

Yurtdışı swap imkanı kısıtlanmıştı

Değişiklikle bankaların Merkez Bankası’ndan swap işlemi imkanı artırılmış oldu. Bankaların yurtdışı yerine Merkez Bankası ile swap işlemini büyümesi hedefleniyor. Zaten Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kararı ile bankaların, yurtdışı yerleşiklerle vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri işlemler için özkaynakların yüzde 10’u nispetinde belirlenmiş olan sınırlamanın, yüzde 1'e çekilmesine karar verilmişti. Swap sınırlamasıyla yurtdışı bankaların swap ile TL alıp bunun açığa satılması ve dövizin Türkiye piyasalarında çıkıp, kısa vadeli işlemlerde kullanılmasının önüne geçilmesi hedefleniyordu. Merkez Bankası yurtdışı ile imkanları kısıtlanan bankalara bu kararı ile rahatlama sağlamış oldu.

Yeni Aktif Rasyo formülünde swap imkanı vardı

BDDK’nın aktif rasyosu hedefinin tutturulmasının bir yolu da Merkez Bankası ile swap imkanını artırmaktan geçiyordu. Ancak bilgi veren analistler yurtdışı kapısı sınırlanan bankaları rahatlatmanın yolu olarak limitlerin arttığını belirtti. Yine de daha fazla swap imkanı aktif rasyosu hedefine de yardımcı olacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2020, 10:22
SIRADAKİ HABER