Merkez Bankası'ndan üst üste 9'uncu faiz indirimi

Merkez Bankası, üst üste 9. kez faiz indirimine gitti ve politika faizini 50 baz puan daha düşürerek yüzde 8,25'e çekti.

© AA
Merkez Bankası'ndan üst üste 9'uncu faiz indirimi

Faiz oranlarında nisan ayında 100 baz puan, son sekiz toplantısında ise 1525 baz puan indirim yapan Merkez Bankası (TCMB), bugün gerçekleştirdiği mayıs Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 50 baz puanlık bir indirim daha gerçekleştirerek politika faizini yüzde 8,25'e çekti.

Piyasa beklentisi de indirimin 50 baz puan olacağı yönündeydi. 

Karar öncesinde 6.80 seviyesinde hareket eden dolar/TL kurunda önemli bir değişiklik olmadı. 

Diğer taraftan TCMB'nin enflasyon beklentisi bu yıl sonu için yüzde 7,4, 2021 yıl sonu için yüzde 5,4 seviyesinde bulunuyor. TÜİK en son tüketici fiyatlarını yıllık yüzde 10,94 olarak açıkladı.

TCMB'nin bir sonraki toplantısı 25 Haziran'da gerçekleştirilecek.

TCMB'den toplantı sonrasında yapılan açıklamada, "Küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyrederken, ülkelerin attığı normalleşme adımları izlenmektedir. İktisadi faaliyetteki yavaşlama nisanda belirginleşirken, mayısın ilk yarısına ilişkin yüksek frekanslı göstergeler kısmi normalleşme adımlarıyla dipten dönüş sinyalleri içermektedir. Gıda fiyatlarındaki dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle tüketici enflasyonunun kısa vadede bir miktar yüksek seyredebileceği, ancak yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği değerlendirilmektedir" denildi.

Ayrıntılar geliyor...

SIRADAKİ HABER