Merkez Bankası raporunda gıda fiyatları vurgusu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kasım ayı "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporunda enerji fiyatlarındaki artış hızının baz etkisiyle gerilediği, gıda grubundaki fiyat gelişmelerinin ön plana çıktığı kaydedildi.

© AA
Merkez Bankası raporunda gıda fiyatları vurgusu

TCMB raporunda, kasım ayında tüketici yıllık enflasyonundaki gerilemeyi enerji ve temel mal gruplarının sürüklediğini, aylık bazda gıda grubu fiyat gelişmelerinin öne çıktığını ifade edildi. Yıllık enflasyonun temel mallarda tüm alt gruplarda düşüş kaydettiğine vurgu yapan TCMB, enerji yıllık enflasyonunun baz etkisiyle gerilediğini, bu grupta aylık artışın da nispeten ılımlı seyrettiğini belirtti.

Raporda, "Gıda grubu yıllık enflasyonundaki yükselişte taze meyve ve sebze kaleminin yanı sıra süt ve süt ürünleri fiyatları öne çıkmakla birlikte grup geneline yayılan artışların devam ettiği izlenmiştir

Bu dönemde hizmet grubunda yıllık enflasyon kira ve haberleşmede yükselirken diğer alt gruplarda gerilemiştir. Kiraların mevsimsel etkilerden arındırılmış aylık artış oranı ise yavaşlamıştır

Elektrik, doğal gaz imalatının yanı sıra rafine petrol ürünleri ile ana metal sanayi fiyatlarındaki düşüşler öncülüğünde üretici fiyatlarında aylık artış oranı önemli ölçüde yavaşlamış, bu doğrultuda üretici yıllık enflasyonu gerilemiştir" denildi.

SIRADAKİ HABER