Merkez’in ‘zorunlu karşılık’ kararı piyasaya kaç para verecek?

Merkez Bankası bankaları kredi vermeye teşvik etmek için bankaların kendisine yatırdığı zorunlu karşılık oranlarında indirime gidiyor. Kredi büyümesini yüzde 10 ila yüzde 20 arasında artıran bankalar indirimden faydalanacak. Kimi uzmanlara göre bu indirimden sadece kamu bankaları yararlanabilir. Piyasaya 5.4 milyar TL ve 2.9 milyar dolarlık döviz ve altın daha girmesi planlanıyor. Enflasyon endişeleri sürüyor...

© AA
Merkez’in ‘zorunlu karşılık’ kararı piyasaya kaç para verecek?

Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılık (ZK) oranlarını ve ZK’lara ödenen faizleri TL kredilerin yıllık büyüme oranı ile ilişkilendirmesi ardından dolar/TL yükselişe geçerken küresel piyasalar gündemde kalmaya devam ediyor.

TCMB’nin yeni uygulamasıyla kredi büyümesi %10 ile %20 arasında olan bankalar ZK oranlarında 1 yıldan kısa vadeler için indirim sağlayacak. Böylece kredi büyümesi TCMB tarafından belirlenen kriterleri sağlayan bankaya teşvik uygulanmış olacak.

Öte yandan yine kriterleri karşılayan bankalar TCMB’de tuttukları TL ZK’lar için aldıkları faiz/nemalarda artış sağlayacak. Kriterleri sağlamayan bankalar ise faiz/nemada düşüş yaşayacak.

TCMB açıklamasına göre, yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya yaklaşık 5.4 milyar TL ve 2.9 milyar dolar karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesi bekleniyor.

SIRADAKİ HABER